fbpx
1/2

Wielkopolska: Stado byków uciekło z gospodarstwa – zagrożenie na okolicznych drogach

Napisał  Sty 27, 2023

Byki to ogromne, silne i duże zwierzęta, które muszą bezwzględnie nieustannie znajdować się pod nadzorem rolnika prowadzącego ich hodowlę. Problem pojawia się w momencie, gdy zwierzęta pokonają zabezpieczenia i uda się im uwolnić, a co gorsza zbiec z gospodarstwa.

Taka sytuacja miała miejsce 26 stycznia 2023 roku, kiedy z jednego z gospodarstw w gminie Niechanowo uciekło 30 byków. Sytuacja była naprawdę poważna, bowiem zwierzęta stanowiły duże zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. O zachowanie szczególnej ostrożności prosiły służby, między innymi Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie, w ujęciu zwierząt pomagała też policja, strażacy, a przede wszystkim lokalni mieszkańcy w tym głównie rolnicy.

Jeszcze wczoraj przed biegającymi swobodnie bykami ostrzegano kierowców przemieszczających się drogą krajową numer 15 w okolicy Żydowa, a później gdy zwierzęta się rozbiegły po dalszej okolicy, również tych jadących w przez Szczytniki Czerniejewskie i Czeluścin. Tuż po godzinie 15:00 ostrzegano o pozostałych jeszcze na wolności siedmiu bykach, a godzinę później pojawił się komunikat o ostatnich czterech sztukach, których nie udało się jeszcze złapać.

Akcję poszukiwania ostatnich byczków kontynuowano 27 stycznia 2023 roku. Dziś przed południem pojawił się komunikat, że zwierzęta mogą przemieszczać się między powiatami gnieźnieńskim a wrzesińskim.

Policja prosi o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze krajowej nr 15 oraz drodze wojewódzkiej nr 260, przypominając o dostosowaniu prędkości do ograniczeń na znakach.

- W przypadku ich zauważenia prosimy o powiadomienie służb pod nr 112 lub kontaktować się bezpośrednio z osobą odpowiedzialną za wyłapanie byków z ramienia gospodarstwa pod numerem telefonu 697 496 424. Prosimy zachować spokój i nie używać sygnałów dźwiękowych – alarmuje policja.

(rpf) pp / Źródło: KPP Gniezno

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!