fbpx
Ceny świń nadal spadają. fot. Adobe Stock

Ceny świń w Polsce nadal spadają – hodowcy i zakłady mięsne pod kreską

Napisał  Sty 28, 2023

Po tym jak tzw. duża niemiecka giełda świń VEZG nie zmieniła w swoich notowaniach ceny za kilogram przy mięsności 57%, pozostawiając ją na poziomie 2 euro za kilogram (około 9,40 zł), nie słabną złe nastroje wśród hodowców trzody chlewnej w Polsce.

W poprzednim tygodniu zakłady mięsne obniżyły ceny skupu dla sprzedających żywiec wieprzowy. Rzecznik prasowy POLSUS Bartosz Czarniak o sytuację na rynku mięsa wieprzowego w Polsce i powód obniżek cen w skupie zapytał firmę ANIMEX, która udzieliła odpowiedzi, tłumacząc to słabnącym popytem na mięso w tym szczególnie wieprzowinę i jej przetwory. W efekcie doszło do spadku cen świń, w dodatku do Polski importowane są elementy z zagranicy sprzedawane po cenie niższej od kosztów wytworzenia w zakładach mięsnych na terytorium Polski. Niestety nawet obniżenie cen w skupie do zagranicznych nie pozwala obecnie zakładom mięsnym na rentowność.

Animex ocenia też, że spadek podaży tuczników w Polsce i Europie w najbliższych miesiącach wymusi na odbiorcach mięsa podwyżki cen, które pozwolą na rentowność zarówno hodowcom, jak i zakładom.

- Podsumowując, długotrwale utrzymująca się zbyt niska cena mięsa destrukcyjnie wpływa na cały sektor produkcji wieprzowiny w Polsce, zarówno na hodowców, jak i zakłady mięsne – dodaje Animex.

Bartosz Czarniak analizując tę odpowiedź ocenia, że podmioty, które zajmują się handlem gotowym mięsem, nabywają go nie tylko od polskich zakładów na terenie polski, ale też z zagranicy. Sytuację tę można powiązać bezpośrednio z sytuacją na rynku chińskim, gdzie rynek wieprzowiny przeżywa zapaść, przez co eksport w tym kierunku nie jest atrakcyjny. W konsekwencji europejscy producenci, eksportujący na daleki wschód mają duże zapasy, którego ze względu na koszty i ryzyko nie opłaca się przechowywać, dlatego sprzedają go nawet za niższą cenę, tak aby nie generować dodatkowych kosztów. Czarniak uważa, że można walczyć o lepszą sytuację na rynku wieprzowiny przede wszystkim jakością i rzetelną informacją o pochodzeniu mięsa. W ten sposób konsument przekonany do jakości polskiego mięsa ma wymagać aby pojawiło się ono na półkach sklepowych. Ale jak ocenia sam Bartosz Czarniak, aby zyskać ten cel potrzeba długiej i konsekwentnej pracy.

(rpf) pp / Źródło: POLSUS

Udostępnij: