fbpx
IJHARS i Policja w walce z nielegalnymi praktykami rynkowymi fot. Adobe Stock

IJHARS i Policja w walce z nielegalnymi praktykami rynkowymi

Napisał  Sty 31, 2023

23 stycznia 2023 r. zostało podpisane Porozumienie pomiędzy Głównym Inspektorem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych a Komendantem Głównym Policji dotyczące wzmocnienia współpracy w zakresie sprawnego i skutecznego przeciwdziałania nielegalnym praktykom rynkowym i oszustwom żywnościowym zostało podpisane 23 stycznia 2023 roku.

Wcześniej współpracę w tej formule zapowiadał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, podkreślając, że w ten sposób wzmacniane są działania w zakresie wykrywania nielegalnych praktyk rynkowych.

Celem tej współpracy obu instytucji jest przeciwdziałania i wykrywanie oszustw żywnościowych.

Centrum działania będzie punkt kontaktowy ds. oszustw żywnościowych funkcjonujący przy Głównym Inspektoracie JHARS.

- Ustalono tryb wymiany informacji o nieprawidłowościach na rynku rolno-spożywczym oraz zaplanowano realizację wspólnych szkoleń i wymianę doświadczeń w zakresie zwalczania oszustw żywnościowych – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Główne zadania punktu kontaktowego to między innymi współpraca z Komisją Europejską oraz organami urzędowej kontroli Państw Członkowskich UE w zakresie: wykrywania i zwalczania oszustw żywnościowych o charakterze transgranicznym, wymiana informacji za pomocą systemu RASFF, współpraca z wojewódzkimi inspektoratami JHARS, Inspekcją Sanitarną, Inspekcją Weterynaryjną oraz Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zakresie wykrywania i zwalczania nielegalnych praktyk na rynku żywności. To także udział w spotkaniach międzynarodowych (udział w spotkaniach grupy roboczej ds. oszustw żywnościowych UE), a także realizacja działań koordynowanych przez Komisję Europejską.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

Udostępnij: