fbpx
Aplikacja IRZplus zmorą hodowców zwierząt. Czemu jest niesprawna? fot. Adobe Stock

Aplikacja IRZplus zmorą hodowców zwierząt. Czemu jest niesprawna?

Napisał  Lut 01, 2023

IRZplus to nowa wersja aplikacji obsługiwanej przez ARiMR, która jest dostępna od 6 stycznia. W założeniach miała usprawniać system ewidencji i monitorowania stanu zwierząt hodowlanych.

Aplikacja od ARiMR jest niestabilna, powoduje dużo problemów i często się zawiesza. Użytkownicy skarżą się na przekłamywanie danych, wyskakiwanie kuriozalnych komunikatów oraz brak dostępu do sprawozdań.

Hodowcy mogą wysyłać zgłoszenia na temat zwierząt drogą elektroniczną - za pomocą formularzy, drogą e-mailową lub osobiście - w agencji.

Co to jest IRZplus?

IRZplus to aplikacja rządowa, którą udostępnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jest przeznaczona dla hodowców i właścicieli zwierząt hodowlanych, którzy prowadzą działalność rolniczą. Ten system został zaproponowany w miejsce dotychczasowego rozwiązania w postaci tzw. paszportów dla bydła. Jego rolą, poza samą rejestracją i identyfikacją zwierząt jest kontrola nad całym procesem hodowli poprzez:

 • przekazywanie informacji o wszystkich zdarzeniach, jakie dotyczą każdej sztuki w stadzie,
 • zgłaszanie transportu i przemieszczania się zwierząt,
 • przechowywanie całej historii od momentu rejestracji zwierzęcia,
 • składanie wniosków i oświadczeń do IRZ,
 • import i eksport bazy danych hodowli,
 • przegląd informacji o zwierzętach.

Jedną z kluczowych funkcji systemu IRZ jest zgłaszanie rozmaitych zdarzeń i wypadków związanych z opieką nad poszczególnymi sztukami zwierząt. Poza bydłem mlecznym i mięsnym system obejmuje trzodę chlewną, drób, kozy, owce oraz ssaki z gatunku kopytnych.

Ideą powstania aplikacji IRZplus było umieszczenie różnych informacji na temat zwierząt w jednym, łatwym w obsłudze, miejscu, które będzie cały czas dostępne. Powinny się tam znaleźć dokumenty o prowadzeniu szczepień, całkowita ewidencja gospodarstwa hodowlanego oraz narzędzia do profilaktyki antypasożytniczej.

Jakie są największe problemy hodowców?

Z początkiem stycznia - dokładnie od 6 dnia miesiąca nowego roku aplikacja zaczęła funkcjonować, a zgodnie z zapewnieniami agencji powinna być dostępna dla wszystkich od 9 stycznia. Jednocześnie liczne skargi ze strony użytkowników i komunikaty o błędach, które można przeczytać na oficjalnej stronie ARiMR wskazują, że program nie spełnia swojego przeznaczenia a system nie działa prawidłowo.

Agencja przeprasza rolników za utrudnienia i problemy uniemożliwiające działanie wszystkich funkcji aplikacji, która zgodnie z komunikatem “nadal jest niestabilna”. Pojawiła się też informacja, że są prowadzone prace, dzięki którym mają być usunięte wszelkie nieprawidłowości. Przez kilka dni - począwszy od startu nowej wersji aplikacji praktycznie codziennie system miał “przerwy techniczne”. Jak dotąd brakuje informacji, kiedy sytuacja może się zmienić, aby użytkownicy platformy mogli mieć pewność, że dane, które umieszczają zostały prawidłowo zarejestrowane.

Dla hodowców działanie systemu IRZplus oznacza wielką kompromitację dla jego twórców. Ich zdaniem starsza wersja była dużo lepsza i wygodniejsza w obsłudze. Największe problemy są związane głównie z wprowadzaniem danych i zawieszaniem się systemu, ale nie tylko:

 • w nowszej wersji programu brakuje informacji na temat płci oraz wieku zgłaszanych zwierząt, za to nagminnie pojawiają się prośby o rozmiar gospodarstwa i DJP,
 • brakuje funkcji kontroli – rolnik, który wprowadził dane, nie ma później do nich dostępu na takim poziomie, jaki ma agencja,
 • nie ma dostępu do sprawozdań - także w formacie CSV, który jest niezbędny, aby prawidłowo wykonać plan nawozowy lub do innych celów,
 • występują duże różnice w liczbie zwierząt zgłaszanych do systemu - wynoszą często więcej niż 20, a nawet 100 sztuk w przypadku pojedynczego stada.

Ponadto zdarzają się też sytuacje, w których aplikacja może odrzucić deklarację rolnika, chociaż zrobił to poprawnie i we właściwym terminie. Rodzi to poważne komplikacje, pojawiają się także nieuzasadnione błędy. Jest tak nawet w przypadku, gdy hodowca w odpowiedni sposób opisze i zgłosi zdarzenie, które miało miejsce - np. w sytuacji upadku zwierzęcia pojawiał się komunikat, że ta sztuka nie jest częścią stada zgłaszającego.

Jakie są wyjaśnienia ze strony ARiMR?

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od ARiMR liczne kłopoty związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem aplikacji to wynik wielu procesów, które wdrożył wykonawca oprogramowania. Pracownicy agencji podali kilka przykładów działań, które są obecnie na etapie wdrażania lub usprawniania:

 • przetwarzanie danych zgłoszonych przez hodowców,
 • tworzenie rejestrów dla nowych gatunków zwierząt,
 • stworzenie ewidencji dla stref ASF,
 • przenoszenie danych ze starego systemu,
 • nowe moduły, które pozwolą na kontrolę stanu zwierząt.

Co mogą zrobić rolnicy?

Hodowcy, którzy mają problemy z działaniem aplikacji IRZplus mogą dokonywać zgłoszeń również za pomocą formularzy, jaki agencja zamieściła na swojej stronie internetowej:

https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-dotyczace-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat

Mogą też składać wnioski lub przekazywać informacje za pomocą kanału e-PUAP lub za pośrednictwem skrzynki pocztowej agencji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Jednak w tym przypadku niezbędny będzie podpis elektroniczny. Obecnie mogą to także robić osobiście, chociaż do niedawna w powiatowych biurach agencji niektórzy hodowcy byli często zbywani.

(rpf) Michał Ziemski

Udostępnij: