fbpx
fotografia ilustracyjna fotografia ilustracyjna fot. Paweł Pąk

Oszukana Wieś - protest rolników na granicy z Ukrainą: Kontrabanda zamiast tranzytu zbóż

Napisał  Lut 02, 2023

Rolnicy zrzeszeni przy Stowarzyszeniu Oszukana Wieś dziś o godzinie dziesiątej – zgodnie z zapowiedziami – rozpoczęli blokowanie dróg dojazdowych do granicy państwowej z Ukrainą. Narzekają, że zamiast tranzytu zbóż mamy do czynienia z kontrabandą, która niszczy ich gospodarstwa.

Blokowane są następujące przejścia graniczne z Ukrainą:

> W województwie lubelskim:
- Dorohusk,
- Hrebenne,
> W województwie podkarpackim:
- Korczowa,
- Medyka.

Protest odbywa się również w województwie świętokrzyskim, przy terminalu „Złote Ziarno” w Kijach.

AKTUALIZACJA, godzina 14:15: Mamy sygnały od rolników mówiące, że przy terminalu w "Złote Ziarnow Kijach nie odbywa się akcja protestacyjjna, a zakład funcjonuje bez zakłóceń:
327763791 1252346362083997 5602843914651056030 n

Celem akcji protestacyjnej jest zwrócenie uwagi na problem polskich rolników, który pojawił się po otwarciu granicy na tranzyt zbóż zalegających w ukraińskich magazynach. Zboża nie mogą zostać wyeksportowane od naszego wschodniego sąsiada ze względu na panującą tam wojnę. Sytuacja ta stanowi zagrożenie głodem w krajach afrykańskich oczekujących na żywność z Ukrainy.

Unia Europejska, a w szczególności Polska podjęły się misji tranzytu ukraińskich zbóż. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem i część zbóż trafia do krajowych magazynów, które zaniechały skupu od polskich rolników, którzy nie dość, że muszą się teraz borykać z niską ceną, to dodatkowo ponieśli koszty przechowywania od żniw w oczekiwaniu na najlepsze ceny.

Rozgoryczenie rolników jest ogromne, bowiem rozumiejąc potrzebę pomocy wykrwawiającej się przez wojnę Ukrainie, jednocześnie borykają się z ogromnymi problemami, które mogą doprowadzić nawet do fali bankructw. Z drugiej strony dochodzą do nich słuchy, że te zboża są produkowane przez wielkie koncerny prowadzące ogromne, mające wiele tysięcy hektarów gospodarstwa, będące pozostałością po czasach, gdy Ukraina była jedną z republik Związku Radzieckiego.

> Czytaj również: 

„Oszukana Wieś” - rolnicy zapowiadają blokadę granicy z Ukrainą

„Oszukana wieś - czekamy na wybory” to hasło przewodnie protestu rolników, którzy sprzeciwiają się niekontrolowanemu napływowi zbóż z Ukrainy, przy okazji wskazując na ich słabą jakość, również nie podlegająca kontroli. Organizatorzy protestu oceniają, że mamy do czynienia z barterem między rządami Ukrainy i Polski, czyli pomoc militarna, finansowa i gospodarcza w zamian za m.in. zboża.

Jednak organizatorzy protestu odcinają się od polityki mówiąc, że uprawiają pola, a nie politykę. Akcja ma potrwać do północy w piątek 3 lutego 2023 roku i dotyczy blokowania pojazdów ciężarowych. Z blokady wyłączone są pojazdy wiozące pomoc dla Ukrainy oraz samochody osobowe.

Ostrzeżenie o blokadach dróg pojawiło się między innymi w funkcjonującym od 2015 roku Regionalnym Systemie Ostrzegania, tzw. RSO. Komunikat obowiązujący od godziny 11:51 w dniu 2 lutego do północy 3 lutego 2023 roku dotyczy utrudnień na drodze krajowej numer 12 w miejscowości Okopy położonej na odcinku między Chełmem a przejściem granicznym w Dorohusku. Ostrzeżenie wygenerowano w związku z protestem rolników, blokujących swoimi pojazdami (głównie ciągnikami rolniczymi) pas drogi prowadzący w stronę granicy z Ukrainą. W informacji wygenerowanej przez system pojawia się również wzmianka potwierdzająca wcześniejsze deklaracje protestujących, że przepuszczane będą pojazdy dostawcze i osobowe.

(rpf) pp

Udostępnij: