fbpx

Cena zboża coraz niższa, ale ceny mąki nie spadają. Dlaczego?

Napisał  Lut 03, 2023

Na giełdzie Matif w Paryżu, którą eksperci uznają za główny wyznacznik cen również i w Polsce, notowania zbóż stabilizują się po ostatnich niewielkich podwyżkach, które jednak nie przełożyły się w większym stopniu na stawki krajowe. Ceny znów spadły, a eksperci prognozują, że mogą się jeszcze nieco obniżyć. W stosunku do poniedziałkowego zestawienia, największą obniżkę odnotowano w przypadku kukurydzy suchej (-18,00 zł/t). Mimo spadku cen pszenicy, cena mąki nie spadła.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało notowanie z rynku zbóż za okres od 16 do 22 stycznia 2023 roku. W skład notowania wchodzą ceny zakupu ziarna zbóż i sprzedaży produktów przemiału zbóż w wybranych przedsiębiorstwach, na giełdach towarowych oraz na targowiskach. Cena pszenicy konsumpcyjnej wg MRiRW w wymienionym okresie wyniosła 1366 zł (spadek o 2,3% tydzień do tygodnia.). Zaś cena pszenicy paszowej wyniosła 1400 zł (spadek o 2,2%). Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne, to cena kształtowała się na poziomie 1084 zł (-5,2%). Zaś żyto paszowe kosztowało 1048 zł (-4,3%). To ceny uśrednione, lokalnie mogły być niższe.

Prognozy na rynku cen zbóż nie są korzystne 

Ostatnie miesiące przyniosły jedynie spadek cen zbóż na światowym rynku.

 Obniżeniu cen sprzyjały:
- zmniejszenie niepewności na rynku,
- odpływ kapitału spekulacyjnego,
- wznowienie ukraińskiego eksportu zbóż przez Morze Czarne.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy ceny na francuskiej giełdzie MATIF spadły o przeszło 60 euro na tonie, czyli kwot notowanych tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Możliwe są dalsze spadki jeśli pogoda w najbliższym czasie będzie korzystna dla wzrostu upraw. Ważne jest też aby kontynuowany był eksport zbóż z Ukrainy do miejsc docelowych.

Możliwość spadku cen prognozują także ostatnie analizy banku Credit Agricole, z których wynika, że ceny pszenicy w Polsce wyniosą ok. 1200 zł/t na koniec 2023 roku. Natomiast kukurydza sucha na koniec 2023 r. ma być skupowana po 1050 zł/t, a cena rzepaku ma wynieść ok. 2500 zł/t.

(rpf) Adrianna Camenzuli

Udostępnij: