fbpx
Do 28 lutego złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze fot. Adobe Stock

Do 28 lutego złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Napisał  Lut 07, 2023

Rolnicy chcący odzyskać część pieniędzy, które wydali na paliwo „rolnicze” czyli wykorzystane do pracy w gospodarstwie do produkcji rolnej mogą do 28 lutego 2023 roku po raz pierwszy w tym roku wnioskować o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa.

Wnioski można składać w urzędach miast i gmin. W 2023 roku wyższe są limity dofinansowania względem 2022 roku.

Wnioski od rolników, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na paliwo wykorzystane do prac w gospodarstwie, przyjmują właściwe miejscowo urzędy gmin lub miast. Niezbędne jest przekazanie wraz z wnioskiem między innymi faktury VAT (lub ich kopie) potwierdzające zakup oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 roku.

Z kolei w przypadku posiadaczy bydła załącznik stanowi również informacja o dużych jednostkach przeliczeniowych bydła (DJP) – aby je otrzymać, należy we właściwym ze względu na siedzibę stada biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożyć odpowiedni wniosek (dokumenty dostępne na stronie internetowej ARiMR).

Maksymalna kwota wsparcia jest obliczana w dwóch etapach. Po pierwsze należy ustalić iloczyn kwoty 132 zł oraz będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego liczby hektarów użytków rolnych. Następnie mnoży się kwotę 48 zł przez średnią roczną liczbę jednostek przeliczeniowych bydła (DJP) w gospodarstwie. Suma uzyskanych wyników stanowi limit pomocy, której wypłaty można się spodziewać między 3 a 28 kwietnia 2023 r. – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

Udostępnij: