fbpx

Ile zapłacimy za worek ziemniaków w lutym 2023 roku?

Napisał  Lut 09, 2023

Sprawdziliśmy za jaką kwotę w lutym 2023 roku kupimy ziemniaki prosto od gospodarzy jak i te które sprzedawane są na targowiskach. W skupie cena jest o blisko 90 procent wyższa niż rok temu.

W województwie małopolskim ziemniaki jadalne kosztują od 0,90 do 2,50 zł za kilogram. Na kujawsko-pomorskich targowiskach trzeba zapłacić na początku lutego od 1,60 zł do 2 zł/kg. Takie kwoty można zobaczyć w ośrodkach doradztwa rolniczego.

Dane z 30-31 stycznia wskazują na średnią cenę ziemniaków 1,46 zł, podczas gdy rok temu było 0,78 zł. Zobaczmy też  średnie ceny zakupu owoców i warzyw płacone w sieciach handlowych - ziemniaki luzem 1,94 zł natomiast tydzień wcześniej 1,86 zł.

  • Rynek Hurtowy Bronisze 6.02.2023:
  • ziemniaki młode importowane 3,50-4 zł/kg,
  • ziemniaki krajowe 0,90-1,50 zł/kg,
  • ziemniaki krajowe irga* 1-1,20 zł/kg.

Ponadto w 2022 roku znacznie zwiększyły się koszty produkcji, zwracają na to uwagę producenci ziemniaków w Unii Europejskiej. Ceny zbytu wyprodukowanych ziemniaków nie nadążają za takim wzrostem. Susza, która najbardziej dotknęła kraje na południu Europy, znacznie ograniczyła plony.

 23 stycznia 2023 roku w siedzibie Copa Cogeca w Brukseli odbyło się spotkanie, w trakcie którego przedstawiciele rolników oraz organizacji rolniczych w poszczególnych krajach UE zrzeszonych w Copa Cogeca prowadzili dyskusję dotyczące problemów z jakimi borykają się rolnicy i producenci ziemniaków w Unii Europejskiej.x

Równie ważnym tematem w trakcie tych obrad była analiza ostatnich aktów prawnych przygotowywanych przez Komisję Europejską w kwestii ograniczeń stosowania konwencjonalnych środków ochrony roślin. Uczestniczący zgodnie podkreślali, że w aktualnej niepewnej sytuacji politycznej i gospodarczej Unia Europejska powinna bardziej skupić się na rozwijaniu produkcji rolniczej, a nie jej ograniczeniu.

Tymczasem propozycje Komisji Europejskiej dotyczą znacznego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i mogą poważnie zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu w UE. Jeśli chodzi o producentów ziemniaków pod znakiem zapytania staje się walka z drutowcami w uprawach. Wycofywanie kolejnych substancji czynnych w ochronie ziemniaków staje się coraz bardziej uciążliwe – ocenił ekspert FBZPR. W dyskusji poszukiwano możliwości powrotu do handlu ziemniakami z Wielką Brytanią i podkreślano potrzebę uregulowania tej kwestii.

(rpf) Adrianna Camenzuli

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!