fbpx
Ceny świń – duże wzrosty! fot. Paweł Pąk

Ceny świń – duże wzrosty!

Napisał  Lut 15, 2023

Podniesienie ceny o 12 eurocentów na tzw. dużej niemieckiej giełdzie VEZG w poprzednim notowaniu z 8 lutego oraz o 8 eurocentów 1 lutego 2023 roku, wywołało zadowolenie u hodowców po obu stronach Odry, tym bardziej, że była to już druga znaczna podwyżka pod rząd.

W notowaniu z 15 lutego 2023 roku mamy do czynienia z kolejną podwyżką, która winduje cenę do 2,28 EURO, to kolejne 8 eurocentów więcej na każdym kilogramie. W przeliczeniu na złotówki mamy więc do czynienia z rekordową ceną wynoszącą 10,85 zł za kilogram WBC przy mięsności wynoszącej 57%. Łącznie podczas trzech ostatnich notowań na VEZG cena wzrosła o 28 eurocentów, co procentowo daje aż 14% wzrost w trzy tygodnie.

Jak zauważa Bartosz Czarniak z POLSUS, polskie zakłady mięsne również podnoszą stawki, kwoty rzędu 10,50 zł za klasę E nikogo już nie dziwią. - Świń brakuje i brakować będzie w najbliższym czasie – ocenia Czarniak.

Roczne wyniki uboju świń za 2022 rok były niższe niż w roku 2021 – podaje Eurostat (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej). W ocenie Bartosza Czarniaka wynika to z mniejszego pogłowia świń zarówno w Polsce jak i w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Efektem jest działanie koncernów takich jak między innymi Danish Crown, które postanowiły ograniczyć uboje w Essen (Niemcy) o 40% do maja 2023 roku, a w związku z tym zredukowane zostaje także zatrudnienie. To sposób dużych korporacji na ratowanie się przed nadmiernymi kosztami, bo kryzys, który dotykał hodowców i producentów przez ostanie 2 lata, powodując spadek pogłowia, odczuwają teraz zakłady, które muszą bić się o surowiec wśród tych, którzy na rynku jeszcze pozostali. Stąd obecne wzrosty cen tuczników i wydaje się, że ich koniec jeszcze nie nastąpił.

Malejące pogłowie zwierząt ma wpływ na sytuację producentów zbóż, bowiem przekłada się na  mniejsze zapotrzebowanie na pasze, a co za tym idzie rośnie podaż względem popytu, co wywoływać może kolejne obniżki zbóż, szczególnie paszowych.

(rpf) pp / Źródło: VEZG, POLSUS

Udostępnij: