fbpx
Granica z Białorusią zablokowana dla ruchu ciężarowego. Tysiące samochodów w kolejce fot. Adobe Stock

Granica z Białorusią zablokowana dla ruchu ciężarowego. Tysiące samochodów w kolejce

Napisał  Lut 21, 2023

Białoruski rząd wprowadził kolejne ograniczenia wobec polskich przewoźników. Od soboty polskie ciężarówki - nie mogą przekraczać granicy białorusko-litewskiej oraz białorusko-łotewskiej. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze, które jest jednym z ostatnich przejść na granicy z Białorusią dla ruchu towarowego. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.

Zawieszenia w ruchu obowiązywać będą od 21 lutego 2023 r. od godz. 19:00, do czasu zniesienia przez białoruskie władze ograniczeń wobec polskich przewoźników. Jednocześnie białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Kierowcy tirów oczekiwali aż do 63 godzin na wyjazd z Polski przez przejście graniczne w Koroszczynie, obecnie jest ono jedynym działającym towarowym przejściem z Białorusią. Tam także kolejka tirów przekracza aż do 40 kilometrów.

Wydalenie polskich dyplomatów z Białorusi

Reakcją na zamknięcie przejścia w Bobrownikach, ostatniego czynnego drogowego polsko-białoruskiego przejścia granicznego w województwie podlaskim. Białoruś chce wydalić polskich dyplomatów z Grodna i Mińska – informuje Onet.

Informacje te skomentował w rozmowie z serwisem przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Wydalonych zostanie prawdopodobnie także dwóch konsulów polskich z Grodna – potwierdził w rozmowie z Onetem rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. Według Onetu wydalony może zostać również dyplomata z Mińska. Jak dodał rzecznik MSZ, ewentualne decyzje polskich władz będą komunikowane w momencie ich podjęcia.

Sytuacja na przejściach granicznych z Białorusią jest dramatyczna, bowiem wielka polityka przekłada się na problemy firm transportowych i kierowców stojących w ogromnych korkach i nie mających możliwości dotarcia do celu podróży. Z informacji przekazanych nam przez kierowców oczekujących na granicy, problemów z przejechaniem granicy nie mają samochody z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi.

Sprawę ograniczeń wprowadzonych na polsko-białoruskiej granicy skomentowała też Straż Graniczna informując, że w związku z wprowadzonymi przez białoruskie władze ograniczeniami wobec polskich przewoźników, minister Mariusz Kamiński podjął decyzję o ograniczeniu towarowego ruchu granicznego w drogowym przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze.

Wyjątek od ograniczeń na granicy z białorusią

Straż Graniczna informuje też, że wprowadzone ograniczenia nie dotyczą ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.

- Ograniczenia w zakresie odprawy pojazdów ciężarowych, nie będą dotyczyły pojazdów zarejestrowanych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i Konfederacji Szwajcarskiej. Pojazdy zarejestrowane na terenie innych państw/obszarów niż ww. nie będą odprawiane na przejściu granicznym w Kukurykach – podaje w komunikacie prasowym Straż Graniczna.

Do kiedy zawieszenie ruchu na granicy polsko-białoruskiej?

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że zawieszenie ruchu obowiązywać będzie od godziny 19:00 dnia 21 lutego 2023 roku do odwołania.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że decyzję o zawieszeniu ruchu podjęto ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, na podstawie art. 7 ust. 1 i 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie przejść granicznych.

Od 10 lutego 2023 roku zawieszono też ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach.

- Przewoźnicy, których pojazdy nie są zarejestrowane w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i Konfederacji Szwajcarskiej mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę – informuje Straż Graniczna.

(rpf) Adrianna Camenzuli / Źródło: MSWiA, Onet.pl, Straż Graniczna

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!