fbpx
Czy ceny świń wzrosną jeszcze przed świętami Wielkanocnymi? fot. Paweł Pąk

Ceny świń na VEZG bez zmian. W Polsce obniżki

Napisał  Mar 01, 2023

Bardzo duże emocje wzbudzają ceny świń oferowane hodowcom trzody w skupach, bowiem to od utrzymania obecnego poziomu cenowego zależy dalsza opłacalność prowadzenia produkcji.

Oferowana obecnie kwota 2,28 euro za kilogram wbc pozwala na zachowanie marginesu opłacalności przy najwyższych w historii kosztach produkcji, dlatego tak ważne jest dla hodowców aby co najmniej utrzymać obecny poziom przekraczający 10 złotych za kg.

Na niemieckiej tak zwanej dużej giełdzie świń VEZG w notowaniu z 1 marca 2023 roku została utrzymana cena wynosząca 2,28 euro za kg wbc i jest to drugie z rzędu notowanie na którym cena ustabilizowała się na tym poziomie. W przeliczeniu na złote daje to kwotę ok. 10,30 zł.

Niestety sytuacja za Odrą nie przekłada się wprost na rynek krajowy, bowiem zakłady w Polsce oferowały hodowcom za świnie o kwoty niższe za kilogram o kilkanaście groszy już w ostatnim tygodniu lutego bieżącego roku.

Obecnie na rynku trudno spodziewać się zatem podwyżek, ale w ocenie niektórych specjalistów z rynku trzody pozostająca na niskim poziomie podaż żywca wieprzowego może spowodować podwyżki cen i dalszy ich wzrost jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi, a wpływ na tę korzystną dla hodowców sytuację może mieć również sezon grillowy, który zbliża się wielkimi krokami wraz z nadchodzącą wiosną.

(rpf) pp / Źródło: VEZG

Udostępnij: