fbpx
Jakie dotacje dla rolników? fot. MG

Jakie dotacje dla rolników?

Napisał  Mar 06, 2023

Rolnictwo jest jednym z głównych działów gospodarki, a jego podstawowym zadaniem jest wytwarzanie żywności. Uprawa różnego rodzaju roślin oraz hodowla zwierząt to nie lada wyzwanie, z którym każdy rolnik mierzy się każdego dnia w swojej pracy. Dlatego tak istotna jest możliwość uzyskania wsparcia finansowego, po które warto sięgnąć, by prężnie rozwijać swoją działalność. Jakie dotacje dla rolników?

Dotacje dla rolników - sposób na prężny rozwój

Rok 2023, podobnie jak wcześniejsze lata, zakłada szereg dotacji dla rolników, którymi warto, abyśmy się zainteresowali. Dzięki uzyskanym środkom możemy zadbać o rozwój swojego gospodarstwa, a także znacząco podnieść jego poziom. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na poprawie wydajności i jakości swoich działań, co jest możliwe w wyniku licznych form wsparcia finansowego dla rolnictwa.

Jakie są dotacje dla rolników?

Od tego roku w ramach Planu Strategicznego możemy skorzystać ze wsparcia na zakładanie, a także utrzymanie systemów rolno-leśnych. To doskonałe rozwiązanie zakładające przekazanie jednorazowego wsparcia i wypłacanej przez okres 5 lat premii. Systemy rolno-leśne są sposobem wykorzystywania gruntu rolnego, na którym znajdujące się drzewa oraz krzewy są w pełni zintegrowane z uprawą rolną w ramach tego samego obszaru (grunt rolny lub TUZ). Z takim rozwiązaniem związanych jest wiele korzyści, które będą miały ogromne znaczenie zarówno dla jakości plonów, jak i środowiska naturalnego i klimatu.

To doskonała opcja zakładająca ochronę roślin uprawnych przed wiatrem przez drzewa poprzez zminimalizowanie wywiewania cząstek gleby i parowania z niej wody, co przełoży się na poprawę bilansu wodnego. Natomiast w przypadku ochrony zwierząt, zasadzone drzewa oraz krzewy mają zapewnić im schronienie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, tym samym wpływając pozytywnie na ich dobrostan.

Co więcej, tego rodzaju systemy korzystnie wpłyną na różnorodność biologiczną, ponieważ miododajne i biocenotyczne gatunki krzewów oraz drzew są podstawowym środowiskiem, w którym pojawiają się owady zapylające, takie jak pszczoły.

Dopłaty na sadzenie drzew i krzewów

Wsparciem, o jakie możemy się ubiegać w ramach planu związanego z systemami rolno-leśnymi jest jednorazowa wypłata w wysokości od 3092 do 3199 zł/ha (wysokość kwoty uzależniona jest od nachylenia terenu). Natomiast druga kwota w wysokości od 148 do 2362 zł/ha również będzie wypłacana jednorazowo, a jej poziom zależny będzie od wybranego sposobu przed ich zniszczeniem.

Możemy również liczyć na coroczne wypłaty 300 zł/ha/rok przez okres 5 lat za utrzymanie oraz ochronę systemu rolno-leśnego.

Jakie dotacje dla rolników?

Kolejnym wsparciem, na jakie możemy liczyć, jest pomoc dla producentów świń. To opcja skierowana dla rolników, którzy zajmują się produkcją świń w cyklu zamkniętym. Okazuje się, że wysokość wsparcia, o jakie możemy się ubiegać, będzie wynosiła od 2400 złotych do maksymalnie 15000 euro. Na poziom wypłacanej pomocy ma wpływ wielkość gospodarstwa rolnego mierzonej historyczną skalą produkcji.

Jakie są dotacje unijne dla rolników?

Powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który, mimo iż powinien być już zakończony, to ze względu na pandemię czas jego trwania został przedłużony o kolejne 2 lata. Natomiast na rozliczenie przedsięwzięć, które są realizowane w ramach tego unijnego dofinansowania, jest czas do końca 2025 roku.

W 2023 roku w pierwszej kolejności dotacje dla rolników będą związane z działaniami, takimi jak modernizacja gospodarstw rolnych w ramach nawadniania oraz zielonej energii czy pomoc dla rolników w szczególności dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Co więcej, w 2023 roku możemy ubiegać się o otrzymanie wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych czy rozwój rolnictwa ekologicznego. Nie możemy  również pominąć dopłat do składek ubezpieczenia zwierząt przypadających na maj 2023.

Dotacje dla rolników - ile środków będzie przeznaczonych na ekoschematy?

Ekoschematy są nowymi płatnościami występującymi w ramach płatności bezpośrednich. W stworzonym planie na lata 2023-2027 rząd ma przeznaczyć aż 17.33 mld euro, z czego 4,33 mld to kwota na ekoschematy. Wysokość dopłat będzie zależeć od wielu czynników, a wypłaty będą przekazywane w formie płatności rocznych.

Wszystkim, którzy stosują ekoschematy, czyli posiadającym “obszary z roślinami miododajnymi”, będzie przyznawana płatność uzależniona od powierzchni gruntów rolnych, na których stosowany jest ekoschemat. Oszacowana wysokość dopłaty, jakiej możemy się spodziewać, wynosi 1198 zł/ha.

Jakie dotacje dla rolników? Podsumowanie

Coroczne dotacje dla rolników to temat, który powinniśmy z uwagą śledzić, by wspomóc rozwój swoich gospodarstw. To doskonały sposób na uzyskanie potrzebnego wsparcia, dzięki któremu zadbamy o poszczególne obszary naszej działalności. Każdego roku możemy zyskać szereg propozycji, o które niejednokrotnie warto się postarać. Dotacje są wsparciem dla gospodarstw rolnych, mających ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania gospodarki.

(rpf)

Udostępnij: