fbpx
Praca rolnika to przede wszystkim poświęcenie wielu wolnych dni i świąt, kiedy inni odpoczywaką - rolnik musi wtedy pracować. fot. Adobe Stock

Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy

Napisał  Mar 06, 2023

Praca w gospodarstwie rolnym nie należy do najłatwiejszych, ale mimo to wiele osób zajmuje się tym na co dzień. Rolnictwo to branża, która jest potrzebna nam wszystkim, jednak warto się zastanowić, jak wygląda praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy, ponieważ wiele osób zastanawia się, jak to jest liczone. Warto przyjrzeć się szczegółom, żeby wiedzieć, jak wykazać pracę w gospodarstwie rolnym celem wliczenia tego czasu do pracowniczego stażu pracy.

W jaki sposób wykazać pracę w gospodarstwie rolnym?

Przede wszystkim warto zapoznać się z postanowieniami, które zostały ustanowione w ustawie z dnia 20 lipca 1990 roku. Zostały tutaj poruszone kwestie wliczania okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym i pojawiło się kilka warunków, które pracownik musi spełnić, aby konkretny okres pracy w gospodarstwie rolnym mógł zostać wliczony do pracowniczego stażu pracy.

Staż pracy, a praca w gospodarstwie rolnym to temat dość często poruszany i wiele osób nie posiada informacji na temat tego, jak wliczanie czasu pracy do stażu wygląda w praktyce. Dla pracownika wliczenie okresu pracy jest korzystne, ponieważ wlicza się do okresów zatrudnienia, od którego zależą takie uprawnienia jak wymiar urlopu wypoczynkowego, odprawa emerytalna czy też nagroda jubileuszowa. Biorąc pod uwagę postanowienia z art. 1 w/w ustawy wynika, że wliczeniu do pracowniczego stażu pracy podlegają okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka, oprócz tego przypadające przed dniem 1 stycznia 1984 roku okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, które było poprzedzone przez osobiste przejęcie tego gospodarstwa i prowadzenie indywidualne.

Prowadzenie gospodarstwa a warunki formalne

W przypadku, gdy pracownik gospodarstwa rolnego spełnia jeden z powyższych warunków, to formalnością, którą trzeba wypełnić, jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia wydanego na jego wniosek przez urząd gminy właściwy dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego. Czasami dochodzi do takich sytuacji, że konkretny organ nie dysponuje dokumentami udowadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, jednak istnieje jeszcze jeden sposób potwierdzenia takiego zatrudnienia. To może zostać udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków, którzy zamieszkiwali w tym czasie na terenie, na którym mieściło się gospodarstwo rolne. Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy do emerytury może być bardzo wygodnie wliczony. Tego rodzaju zeznania złożone przez świadków mogą zostać odebrane przez pracodawcę, od którego wymaga się zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie do stażu pracowniczego lub mogą również zostać odebrane przez pracownika urzędu gminy.

Własne gospodarstwo rolne

Wbrew pozorom założenie własnego gospodarstwa rolnego nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ten temat jest szczególnie trudny dla osób, które nigdy wcześniej do tej pory nie miały nic wspólnego z tematami związanymi z rolnictwem. Aby rozpocząć taką działalność i stać się posiadaczem gospodarstwa rolnego należy spełnić kilka warunków. Jak założyć gospodarstwo rolne i co koniecznie trzeba brać pod uwagę?

Biorąc pod uwagę obecnie panujące przepisy, bez najmniejszego problemu ziemię rolniczą mogą nabyć rolnicy, którzy prowadzą już własną działalność rolną, ale w jaki sposób ziemię mogą nabyć osoby prywatne, które nie prowadzą działalności? Jest to możliwe tylko w momencie, gdy zostanie udzielone pozwolenie przez KOWR, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zakup ziem rolnych można sfinansować dzięki specjalnym kredytom udzielanym konkretnie na ten cel.

Jak zostać rolnikiem?

Wiele osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, zastanawia się nad tym, jak zostać rolnikiem. Czy potrzebne jest jakieś konkretne wykształcenie i kwalifikacje?

Początek działalności rolniczej jest trudny i od samego początku konieczne jest załatwienie wielu niezbędnych formalności. Pierwszy i najważniejszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest rejestracja działalności w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, której przedmiotem będzie produkcja i wprowadzanie żywności do obrotu na placach targowych.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolnictwem, powinny zgłosić się po pomoc w załatwieniu formalności do przedsiębiorców, którzy na swoim koncie posiadają już wiele lat prowadzonego biznesu rolnego. Nie dopełnienie wszystkich formalności może skutkować otrzymaniem kary grzywny, której wartość waha się od 1000 do 5000 złotych w zależności od rodzaju niedotrzymania formalności. Jeszcze przed zarejestrowaniem działalności należy sporządzić konkretny biznesplan, który uwzględnia działania w gospodarstwie na kolejne miesiące. Oprócz zakupu ziem konieczny jest jeszcze zakup odpowiednich maszyn rolniczych, które pozwolą na szybkie i skuteczne zarządzanie gospodarstwem.

(rpf)

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!