fbpx
Ceny świń ustabilizowały się. fot. Paweł Pąk

Ceny świń - kolejny tydzień bez zmian z potencjałem do wzrostów

Napisał  Mar 07, 2023

Na niskim poziomie już kolejny tydzień w krajach unijnych pozostaje podaż żywca wieprzowego, a wzrost cen skupu nieco wyhamował.

Kwestią czasu jest uwzględnienie wysokich kosztów surowcowych w negocjacjach z sieciami handlowymi. Faktem jest, że niektóre z europejskich ubojni przeszły na 4-dmiowy tydzień pracy, a niski eksport wieprzowiny na rynki pozaeuropejskie utrudnia utrzymanie pozytywnych impulsów wzrostowych na rynkach Unii Europejskiej.

Wzrosty cen żywca odnotowano w niewielu krajach, a np. we Francji tuczniki w przeliczeniu na WBC skupowane były w cenie wyższej o 7 eurocentów, a w Hiszpanii o 6 eurocentów. Na niemieckiej tzw. dużej giełdzie świń VEZG notowania po raz drugi utrzymały poziom 2,28 euro za kilogram.

Z kolei na krajowym rynku tuczników ceny ustabilizowały się na poziomie 8,00-8,20 zł/kg żywca. W ocenie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG jeszcze przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi oraz rozpoczęciem sezonu grillowego istnieje potencjał do dalszego wzrostu cen skupu.

(rpf) pp / Źródło: POLPIG

Udostępnij: