fbpx
Jak zrobić oprysk z drożdży? fot. Adobe Stock

Jak zrobić oprysk z drożdży?

Napisał  Mar 13, 2023

Drożdże kucharskie posiadają wiele zastosowań. Są powszechnie wykorzystywane w kuchni od wypieku chleba oraz innych ciast. Drożdże są jednak równie chętnie wykorzystywane przez ogrodników do robienia oprysków. Najlepiej sprawdza się na zarazę ziemniaczaną, która najczęściej atakuje takie warzywa jak pomidory, ogórki, czy ziemniaki. Przygotowanie takiej mikstury jest niezwykle proste i pozwala na osiągnięcie niezwykłych efektów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej zastanawia się, jak zrobić nawóz i oprysk z drożdży.

Ogórki i pomidory — dlaczego trzeba je opryskiwać?

Ogórki oraz pomidory to z pewnością jedne z najchętniej uprawianych warzyw w ogródkach przydomowych i działkowych. Jednak ich uprawa potrafi przysporzyć naprawdę wielu problemów. Warzywa te są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju choroby grzybowe. Największą zmorą ogórków są szczególnie narażone na mączniaka rzekomego dyniowatych. Jest to szczególnie agresywny grzyb, który sprawia, że ogórki więdną i nie nadają się do spożycia.

Z kolei dla pomidorów najgroźniejszym grzybem jest zaraza ziemniaka. Bez odpowiednich oprysków zawierających odpowiednie substancje, uprawa tych warzyw może być szczególnie uciążliwa. W dużych uprawach stosuje się pestycydy, które skutecznie niszczą grzyby, jednak nie są dobre dla ludzkiego organizmu. Dlatego też warto sięgać po rozwiązania naturalne, które są równie skuteczne i całkowicie bezpieczne dla człowieka. Najbardziej polecany w tym przypadku jest oprysk z drożdży. Jego przygotowanie jest niezwykle proste i nie tak czasochłonne.

Jak zrobić oprysk z drożdży?

Osoby, które zastanawiają się, jak zrobić oprysk z drożdży, z pewnością ucieszą się, gdyż proces ten jest niezwykle prosty. Sam oprysk jest również bardzo skuteczny i daje wymierne efekty. Aby zrobić oprysk z drożdży, wystarczy jedynie kostkę 100 g drożdży rozpuścić w 10 litrach wody. Po dokładnym ich rozpuszczeniu mikstura jest gotowa, aby przelać ją do opryskiwacza. Należy jednak pamiętać, aby używać świeżych drożdży, sprzedawanych w kostkach.

Dla większej skuteczności oprysk pomidorów oraz ogórków warto powtarzać raz w tygodniu. Warto też stosować ten oprysk zapobiegawczo, aby ochronić przydomowe uprawy przed pojawieniem się chorób grzybowych. Jednak w sytuacji, gdy choroba już zaatakowała pomidory lub ogórki, oprysk również można zastosować, aby spowolnić jej rozwój. Ten niezwykle prosty i bardzo efektywny oprysk sprawi, że uprawy będą zdrowe, a zebrane plony będą niezwykle obfite.

Jak zrobić nawóz i oprysk z drożdży?

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, czy oprysk z drożdży jest skuteczny i przede wszystkim bezpieczny. Jeżeli chodzi o ten drugi aspekt, to z pewnością można uznać, że oprysk z drożdży nie posiada negatywnych właściwości dla roślin czy dla człowieka. Jest to z pewnością dużo bardziej bezpieczne rozwiązanie niż na potęgę wykorzystywane w przypadku dużych upraw pestycydy i chemiczne nawozy.

Czy oprysk z drożdży jest jednak skuteczny? Wbrew pozorom, na ten temat powstało już wiele badań naukowych, które potwierdzają opinie na temat, że drożdże pozwalają uniknąć popularnych chorób dotykających warzyw i owoców w ogrodzie. W ramach badań sprawdzono wpływ drożdży na rośliny zarówno rosnące w ogrodzie, jak i te znajdujące się w przechowalniach. Badania potwierdziły, że drożdże doskonale radzą sobie z grzybem Botrytis cinerea, który wywołuje poważną chorobę zwaną szarą pleśnią. Ponadto drożdże zwalczają również alternariozę, rizoktoniozę oraz moniliozę, czyli brunatną zgniliznę orzechów.

W jaki jednak sposób opryski drożdżowe tak skutecznie zwalczają choroby grzybowe? Wbrew pozorom mechanizm jest niezwykle prosty. Należy pamiętać, że drożdże to również grzyby, tylko nieszkodliwe dla roślin. Po dokonaniu oprysku drożdże będą konkurowały ze złośliwymi grzybami. Będą stopniowo zabierały im miejsce oraz substancje odżywcze. Ponadto stymulują one system odporny roślin. Dzięki temu grzyby chorobotwórcze nie mogą znaleźć dla siebie substancji potrzebnych do rozmnażania i stopniowo wymierają.

Jak zrobić oprysk z drożdży i mleka?

Do roztworu z drożdży warto dodać również odrobinę mleka. Dzięki temu grzyby szybciej się rozpuszczą, a preparat będzie wcześniej gotowy do działania. Dobrym pomysłem jest także dodanie szarego mydła. Sprawi to, że drożdże lepiej będą utrzymywały się na liściach oraz na spryskanych warzywach. Wiele osób może również zastanawiać się, czy są jakieś inne, naturalne środki, które można wykorzystać zamiast drożdży.

Równie popularne są także roztwory z dodatkiem sody oczyszczonej, która także posiada właściwości grzybobójcze. Kolejnym naturalnym składnikiem wykorzystywanym w ogrodzie jest czosnek posiadający właściwości bakteriobójcze. Jak więc widać, istnieje wiele naturalnych sposobów, które pozwalają na skuteczną ochronę roślin w przydomowych ogródkach. Jak pokazują badania, są one równie skuteczne, jak chemiczne nawozy i pewnością dużo bardziej bezpieczne. Powinien więc sięgnąć po nie każdy ogrodnik, któremu zależy na zdrowych, obfitych plonach.

(rw)

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!