fbpx
Otwarto nowy Wydział Tworzenia Oprogramowania ARiMR w Lublinie MRiRW

Otwarto nowy Wydział Tworzenia Oprogramowania ARiMR w Lublinie

Napisał  Paź 25, 2016

W dzisiejszej uroczystości otwarcia Wydziału Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie uczestniczył minister Krzysztof Jurgiel.

- Jest zmiana zarządzania informatyką w ARiMR. W przyszłości koszty będą obniżone, a zależność od zewnętrznych podmiotów praktycznie nie będzie występowała, co będzie służyło i rolnikom, i mieszkańcom polskiej wsi - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Prezes ARiMR Daniel Obajtek podkreślił, że wydział zapewni stabilność w wypłacie dopłat bezpośrednich dla rolników, a także zwiększy pozycję negocjacyjną Agencji w relacjach z firmami IT.

Odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Obajtek podkreślił, że Agencja musi mieć zapewnioną stabilność w wypłacie płatności bezpośrednich.
- Polski rolnik musi dostawać należne mu środki zawsze o tej samej porze i do tego potrzebny jest wydział Lublinie - powiedział prezes.

Wydział informatyczny Agencji powstał w Lublinie, ponieważ tutaj są uniwersytety, które kształcą informatyków, ale też - zgodnie z założeniami polityki rozwoju regionalnego - aby służył on wzmacnianiu tego ośrodka w Polsce Wschodniej. - Tu w Lublinie są dobre uczelnie, jest dużo informatyków - dodał prezes ARiMR.

Prezes Obajtek zapowiedział, że w ciągu dwóch lat Wydział Tworzenia Oprogramowania przejmie rozwój i modyfikację podstawowego systemu agencji związanego z płatnościami bezpośrednimi, a oszczędności wyniosą ok. 30 mln zł.

W wyniku przeprowadzonego przetargu, 15 lipca 2016 r. Agencja podpisała umowę z Centrum Zana Holding Sp. z o.o. na wynajem powierzchni ok.1 tys. m kw. Do końca roku w tym nowoczesnym obiekcie ma pracować ok. 30 programistów, inżynierów oprogramowania, analityków i innych specjalistów IT. Trwa rekrutacja młodych i zdolnych pracowników.

Docelowo WTO będzie zatrudniał 70 informatyków. Umożliwi to Agencji rozwój i modyfikację oprogramowania we własnym zakresie. W okresie przejściowym wydział będzie stopniowo przejmował utrzymanie i rozwój mniejszych systemów informatycznych ARiMR. Później przejmie na siebie zadania związane z funkcjonowaniem największych systemów Agencji.

Szacuje się, że roczny koszt funkcjonowania WTO DI w Lublinie wyniesie ok. 12 mln zł. Powstanie nowego wydziału nie zwiększyło zatrudnienia w Agencji. Aktualnie ARiMR związana jest 73 umowami z 40 firmami z branży IT. Średnie, roczne koszty funkcjonowania głównych systemów informatycznych ARiMR w latach 2009-2015:

Modyfikacje: ponad 43 mln zł brutto,
Utrzymanie: ponad 82 mln zł brutto.

Najwyższe koszty dotyczą utrzymania, budowy i rozbudowy Systemu Informatycznego Agencji (SIA). Na ten cel w latach 2001-2015 ARiMR zawarła umowy na ponad 1,640 mld zł brutto.

W 2014 r. koszty Agencji związane z systemem SIA wyniosły ponad 54 mln zł brutto, a w 2015 r. ponad 37 mln zł brutto.

ARiMR posiada 4 główne Systemy Informatyczne na potrzeby realizacji zadań:
- SIA (System Informatyczny Agencji),
- OFSA (Oprogramowanie Funduszy Strukturalnych Agencji),
- EBS (System Finansowo Księgowy Agencji),
- SI-Agencja*KI (System Informatyczny Agencji Kredyty Inwestycyjne)

oraz 45 pomniejszych systemów lub aplikacji zbudowanych i utrzymywanych siłami własnymi ARiMR.

(rpf) rp
źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj