fbpx
Phil Hogan: Polska nie przedstawiła planów w sprawie ASF fot. OkiemRolnika.pl

Phil Hogan: Polska nie przedstawiła planów w sprawie ASF

Napisał  Kwi 27, 2017

Komisarz Unii Europejskiej Phil Hogan zarzucił Polsce, że ta nie przedstawiła planów dotyczących działań bioasekuracyjnych. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zaprzecza.

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w listopadzie ubiegłego roku został przedstawiony kompleksowy program dofinansowania z budżetu UE strat dla sektora wieprzowiny w Polsce wynikających z ograniczeń wprowadzonych w związku z ASF oraz finansowania rekompensat dla rolników z tytułu zaprzestania chowu świń w wyniku niespełnienia wymogów bioasekuracji.

Od tego czasu odbyło się szereg spotkań z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz prowadzona była korespondencja z Komisją na szczeblu eksperckim.

W lutym br. Polska przedstawiła Komisji Europejskiej ostateczną informację dotyczącą działań w zakresie bioasekuracji, która wyczerpywała zakres prowadzonych z Komisją Europejską uzgodnień, niezbędnych do wdrożenia tego mechanizmu.

- Jestem zdziwiony stanowiskiem Komisarza w kontekście prowadzonych z Komisją rozmów oraz wymienianej korespondencji w zakresie złożonego przez Polskę wniosku – powiedział Krzysztof Jurgiel. Jako przyczynę negatywnego stanowiska Komisarza postrzega stanowczą i negatywną opinię strony polskiej o braku podstaw do uruchomienia bezcłowego importu cukru na rynek UE.

(rpf) źródło: MRiRW

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!