partnerzy portalu

reklama
Polska zablokowała dodatkowy import cukru na unijny rynek fot. OkiemRolnika.pl

Polska zablokowała dodatkowy import cukru na unijny rynek

Napisał  Kwi 28, 2017

Planowane zwiększenie dodatkowego importu cukru na rynek unijny po obniżonej cenie nie dojdzie do skutku. Komisarz UE Phil Hogan wycofał się z głosowania projektu tego rozporządzenia po reakcji strony polskiej.

- Jestem przeciwny planowanemu przez Komisję Europejską zwiększeniu podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/2017 po obniżonej stawce celnej – napisał w liście do komisarza Phila Hogana minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel wyrażając swoją dezaprobatę dla takich działań.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie miał być dziś głosowany podczas posiedzenia Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych. W odpowiedzi na list ministra, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan wydał wczoraj oświadczenie o wycofaniu się z tej decyzji. W swoim liście minister Krzysztof Jurgiel przedstawił argumenty zwracając szczególną uwagę na kilka aspektów.

W związku ze zniesieniem kwot produkcyjnych od 1 października 2017 roku producenci cukru zwiększyli kontraktację buraków pod produkcję w kampanii 2017/2018.

Jednocześnie minister zwrócił uwagę, że podstawowym źródłem zaopatrzenia rynku wewnętrznego w cukier powinna być produkcja cukru z buraków uprawianych w UE. W pierwszej kolejności należy zagospodarować cukier pozakwotowy.

W dalszej kolejności minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że produkcja cukru z buraków w wielu państwach członkowskich jest strategicznym działem sektora żywnościowego o dużym znaczeniu nie tylko gospodarczym, ale także środowiskowym i społecznym.

(rpf) źródło: MRiRW

reklama reklama reklama reklama
reklama