logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Słomiany kombajn John Deere w okolicach Żydowa (Wielkopolska) Słomiany kombajn John Deere w okolicach Żydowa (Wielkopolska) fot. OkiemRolnika.pl

Oryginalne i pomysłowe dożynkowe rzeźby

Napisał  Sie 20, 2017

Po zakończeniu żniw przychodzi czas na dożynki, które mają bardzo uroczysty charakter, a w ich przygotowanie w wielu polskich wsiach zaangażowanych jest wiele osób.

Wszyscy chcą, aby ta uroczystość w ich miejscowości została zapamiętana jako bardzo udana. W końcu to ludowe Święto Plonów, obchodzone od setek lat, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończone żniwa i prace polowe.

W wielu miejscowościach przyjezdnych witają oryginalne i częto bardzo pomysłowe dożynkowe firgury przypominające minione żniwa. Są to swego rodzaju słomiane „rzeźby”, które przyciągają wzrok, często są zabawnie i nie można obok nich przejść obojętnie.

Obecnie dożynki to połączenie dwóch staropolskich odbywających się kiedyś osobno, blisko siebie zwyczajów, było to tzw. „okrężne” oraz „dożynki”,

Okres międzywojenny to początki dożynek gminnych, powiatowych i parafialnych. Ich organizacją zajęły się partie chłopskie i lokalne samorządy. Były to m.in. koła Stronnictwa Ludowego, Kółka Rolnicze i Kościół, a także szkoły.

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku dożynki stanowiły manifestację odrębności chłopskiej oraz dumy z przynależności do rolniczego stanu. Wraz z nimi odbywały się wystawy rolnicze, festyny, czy też występy zespołów ludowych.

Obecnie dożynki odbywają się krótko po żniwach zazwyczaj w drugiej połowie sierpnia i na początku września.

(rpf) 

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia