SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

19.1°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
50 tysięcy rolników na tegorocznych Jasnogórskich Dożynkach fot. BPJG Krzysztof Świertok

50 tysięcy rolników na tegorocznych Jasnogórskich Dożynkach

Napisał  Wrz 03, 2017

Centralne uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników na Jasną Górę i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskich Dożynek odbyły się w niedzielę 3 września pod jasnogórskim Szczytem.

Rolnicze rodziny z całej Polski przybyły z wieńcami i owocami ziemi, by podziękować Bogu przez Maryję za tegoroczne plony. Tegoroczna modlitwa przebiega pod hasłem: „Do naszej Matki i Królowej”. 

W tym roku Dożynki przeżywane są w duchu jubileuszu 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej.

„Dla wszystkich Jasna Góra jest duchową stolicą, dla rolników także – podkreśla bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy - Dlatego przybywają do Matki i Królowej, a tym bardziej w tym roku kiedy jest 300. rocznica koronacji Jej wizerunku, czyli potwierdzenia: tutaj przychodzi moc od Pana Boga przez wstawiennictwo Maryi, dlatego jest to dziękczynienie od 36 lat zawsze w pierwszą niedzielę września. Trzeba dziękować Panu Bogu, bo daje nam chleb, ale także za tych, którzy ten chleb zbierają i nim się dzielą, a praca rolnika trudna jest prawie jak dzisiejsza pogoda”.

„Jasna Góra jest miejscem szczególnym od wieków, tutaj przybywają delegacje rolników na pielgrzymkę, aby modlić się u Pani Jasnogórskiej, aby dziękować za tegoroczne plony, to modlitwa dziękczynna o jedność, podzielić się chlebem, ale też modlić się o lata następne, o przyszłość rolnictwa, rodzin i naszego narodu – mówi Krzysztof Jurgiel, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Każdego roku bywają jakieś niekorzystne zjawiska atmosferyczne. W tym roku mieliśmy trochę przymrozków i ta nawałnica, która dotknęła 40 tys. gospodarstw, to jest sporo, ale nie miało to wpływu na rynek, rynki są ustabilizowane, ceny są opłacalne, także narzekać nie można”. 

„Co roku dla naszej gminy wraz z koleżankami wykonujemy wieńce dożynkowe – opowiada przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Brynicy Suchej, gmina Jędrzejów - Przyjechaliśmy dziękować za plony, za to, że nasza miejscowość nie uległa żadnemu kataklizmowi, które przeszły w tym roku w innych miejscowościach, u nas było spokojnie, natomiast susza bardzo odbiła się na plonach, więc rok jest trudy, ale jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy tu przyjechać”. 

Reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich w Brynicy Suchej przywiozła na Jasną Górę wieniec zdobiony zbożem, lnem, dynią i kukurydzą. „Zboże jest ścinane dużo wcześniej przed żniwami, po przekwitnięciu, i około tygodnia czasu ono leży w stodole i tylko się go przekłada – wyjaśnia przewodnicząca koła - Potem trzeba go wystawić na słoneczko, żeby były ładne kłosy, żeby słoneczko dało kolor zloty. Potem składamy to wszytko razem. Wiążemy w wiązeczki, komponujemy i wyklejamy”.

„Dzisiaj się cieszymy, bo chociaż niepogoda, ale serce radosne – dodaje Tadeusz Gwiżdż - Dla mnie obecność tutaj jest bardzo ważna, bo ja Matkę Bożą kocham. Kotwica Matki Najświętszej na Jasnej Górze jest potrzebna każdemu człowiekowi, mnie również, dlatego tu jestem”. 

Centralne uroczystości odbywają się w niedzielę, 3 września. O godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim rozpoczęła się Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Eucharystię współkoncelebrowali: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; bp Edward Białogłowski, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy; ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników oraz księża moderatorzy Krajowego Duszpasterstwa Rolników. 

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor sanktuarium. Mówił: „Stajemy w Domu naszej Matki i Królowej dziękując Bogu za tegoroczne zbiory. Duchowa stolica naszej Ojczyzny rozbrzmiewa dziś radosnym zawierzeniem Bogu przez ręce i na wzór Matki Najświętszej trudu wydobywania z żyznej ziemi obfitych zbiorów, plonów i owoców. ‘Jak szczęśliwa Polska cała, W niej Maryi kwitnie chwała, Od Bałtyku po gór szczyty, Kraj nasz płaszczem Jej okryty’. W roku jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu koronami papieskimi radujemy się opieką Dziewicy Maryi i Jej pełnym miłości wejrzeniem na każdego z nas. Nasz trud uprawy ziemi przekuwamy dziś na modlitwę i dar duchowy, nasz wysiłek czynienie sobie ziemi poddaną chcemy wpisać w Jej koronę wyniesienia i chwały”. 

„Bardzo szczególnie pragnę pozdrowić rolników, którzy ucierpieli na skutek tegorocznych anomalii pogodowych, doświadczają zmagania niesienia krzyża swego powołania. Wielu z nich jest dziś z nami, oddajemy was pod opiekę Maryi i dziękujemy tym, który tak solidarnie okazują wam hojną pomoc. Drodzy pielgrzymi prośmy dziś za siebie nawzajem, byśmy pod czułym spojrzeniem Matki i Królowej wzrastali w zaufaniu do Boga i wzajemnym zaufaniu do siebie. Maryja, Pani Jasnogórska, jak mówił ostatnio w przesłaniu na jubileusz 300-lecia papież Franciszek, to prawdziwa Matka ze zranionym obliczem, Matka, która cierpi, gdyż naprawdę bierze sobie do serca problemy naszego życia, Matka bliska, która nigdy nie spuszcza nas z oczu, Matka czuła, która trzyma nas za rękę podczas codziennej wędrówki” – podkreślał o. Marian Waligóra. 

W uroczystościach udział biorą Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP oraz Krzysztof Jurgiel, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Na początku Mszy św. Halina Szymańska odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Dożynki to jedno z największych świąt polskich. Od stuleci wpisane w narodową tradycję, gromadzi się tu rolnicza wspólnota, aby z radością dziękować Bogu za cud przekształcenia się zasianych ziaren w obfite kłosy, za błogosławieństwo dla ludzkiej pracy, za pozyskane plony. Składają państwo to wielkie dziękczynienie także w imieniu nas wszystkich, nie ma daru bardziej potrzebnego człowiekowi i bardziej cennego jak chleb. Nie ma też w naszej Ojczyźnie bardziej godnego miejsca, gdzie to podziękowania może być wyrażone. Właśnie tutaj do duchowej stolicy Polski razem przybywają państwo z różnych stron kraju przed oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym roku ta dożynkowa pielgrzymka ma charakter szczególny, obchodzimy jubileusz 300-lecia koronacji Jasnogórskiego Wizerunku Królowej Polski, łączę się z państwem w modlitwie o Bożą opiekę nad Ojczyzną i o pomyślność dla mieszkańców polskiej wsi”. 

„Pragnę serdecznie podziękować wszystkim rolnikom za całoroczny trud, za gospodarską troskę o ziemię, którą państwo uprawiają i której służą, za pielęgnowanie międzyludzkich więzi, wiary, tradycji, narodowej tożsamości, których polska wieś od wieków jest ostoją – podkreślał Prezydent RP – Na terenach wiejskich żyje prawie połowa mieszkańców Polski, jestem pełen uznania jak wiele polska wieś dostarcza wspaniałych przykładów społecznej energii i solidarności, przedsiębiorczości, twórczej samorządności, jak wiele wnosi do polskiego rozwoju. W blisko 1,5 mln gospodarstw rolnych wypracowywana jest olbrzymia część naszego dochodu narodowego, polska żywność ma świetną jakość, jest zdrowa i smaczna, zdobywa światowe rynki i buduje wysoką pozycję naszego kraju. Nigdy nie wolno także zapominać, że samowystarczalność żywnościowa stanowi jedną z podstaw bezpieczeństwa i suwerenności Rzeczypospolitej. To wszystko zawdzięczamy polskim rolnikom. Raz jeszcze dziękuję za pracę państwu, za chleb w polskich domach. Życzę państwu pomyślności, dostatku i rodzinnego szczęścia, życzę, aby wasz wysiłek był otoczony wielkim społecznym szacunkiem, tak jak na to zasługuje”.

Następnie głos zabrał Krzysztof Jurgiel, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: „Dziś jest ten dzień, gdy mimo różnić cały nasz naród dziękuje Bogu za owoce ziemi i prosi o błogosławieństwo na kolejny rok. Przynosimy tegoroczne plony, a razem z nimi nasze uczynki. Stajemy przed ołtarzem, aby zdać sprawę z tego jak gospodarowaliśmy, czy właściwie wykorzystaliśmy czas, jaki pożytek przyniosła nasza praca. Sytuacja rolnictwa i obszarów wiejskich bardzo się zmienia, dla całego Rządu rozwój polskiej wsi to cel strategiczny. Rolnictwo jest i będzie jednym z filarów polskiej gospodarki, mamy najwięcej młodych rolników w całej Unii Europejskiej. Dzieci i wnuki rolników wybierają ten zawód z pełnym przekonaniem, dostrzegają postępującą poprawę warunków życia na wsi”. 

Tradycyjnie starostowie dożynek, a są nimi w tym roku Anna i Paweł Chrupkowie z arch. przemyskiej, par. Haczów, na początku Eucharystii złożyli na ręce głównego celebransa bochen chleba. Starostowie są rodzicami trójki dorosłych dzieci i mają 300 hektarowe gospodarstwo rolne.

Abp Stanisław Gądecki w homilii wskazał na wartości kultywowane przez środowiska rolnicze, wśród których wymienił szacunek dla rodziny i pracy, przywiązanie do Boga, a w szczególności pobożność maryjną.

„Każdego roku o tej porze gromadzimy się na Ogólnopolskich Dożynkach po to, by wspólnie podziękować Panu Bogu za tegoroczne plony i prosić Go o dalsze błogosławieństwo dla waszej pracy rolniczej. Po dożynkach parafialnych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich, przychodzi czas na dożynki jasnogórskie, które są rolniczym świętem narodowym. Przed jasnogórskim Obrazem stają dzisiaj rolnicy przybyli tutaj z całej Polski, wójtowie, sołtysi, delegacje rolników, hodowców i sadowników (…). Wszyscy razem przychodzimy tutaj, aby powiedzieć Bogu, że jesteśmy razem z Nim, że pamiętamy o Nim i zawsze będziemy pamiętać, że jesteśmy ludźmi wiary i sumienia, i zawsze takimi pragniemy pozostać. Przychodząc tutaj jako pielgrzymi, przynosimy, aby złożyć w darze wieńce dożynkowe, bochny chleba, plony pól, ogrodów i sadów, jako wyraz naszej wdzięczności za wszystko, co rolnicy otrzymali za pośrednictwem naszej ziemi, Bożego błogosławieństwa, bo ‘Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł’” – podkreślał w homilii abp Stanisław Gądecki. 

„Na koniec więc, dziękujemy Panu Bogu za zebrane plony. Dziękujemy wam, drodzy rolnikom za waszą ciężką, ale i radosną pracę, która jest uczestnictwem w czymś wielkim, ale i ważnym dla naszej Ojczyzny. Dziękujemy za wasze poszanowanie dla tradycji i przywiązanie do wiary oraz prosimy Boga o błogosławieństwo dla pracy rolniczej na przyszłość” – mówił abp Stanisław Gądecki. 

Podczas uroczystości abp Stanisław Gadecki poświęcił wieńce dożynkowe.

Organizatorem Pielgrzymki Rolników jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

(rpf) źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

reklama
reklama reklama reklama reklama reklama