Wydrukuj tę stronę
Jak oszczędzić kupując sprzęt rolniczy? fot. PKO Leasing

Jak oszczędzić kupując sprzęt rolniczy?

Napisał  Wrz 15, 2017

artykuł sponsorowany Prowadzenie gospodarstwa rolnego związane jest z jego systematyczną modernizacją. Dla większości rolników oznacza to konieczność poniesienia wysokich kosztów, które wiążą się z zakupem nowych maszyn. Nie każdy jest jednak w stanie wyłożyć nawet kilkaset tysięcy złotych w gotówce, by nabyć kombajn czy inne urządzenia.

Co zatem zrobić, by nie rezygnować z rozwoju gospodarstwa i kupić niezbędny sprzęt?

Chociaż wielu rolników zaciąga kredyty na zakup potrzebnego sprzętu i stara się o dotacje przeznaczone na rozwój gospodarstwa, to nie jedyne rozwiązanie. Większość osób poszukuje innych opcji, dzięki którym można zaoszczędzić na zakupie sprzętu rolniczego.

Negocjacje cenowe to nie wszystko
Jednym ze sposobów, które pozwalają na zakup maszyn rolniczych w niższej cenie, są negocjacje. Rolnicy mają szansę uzyskać rabaty, aczkolwiek nie zawsze wysokość zniżek będzie zadowalająca. Czasami sięgają one rzędu zaledwie kilku tysięcy złotych, co przy sprzęcie o wartości 100-150 tys. złotych nie jest zbyt dużą sumą.

Zakup używanych maszyn
Jeśli chcesz obniżyć wydatek związany z inwestycją w gospodarstwo rolne, rozważ alternatywne rozwiązanie, jakim jest zakup sprzętu używanego. Kilku lub kilkunastoletnie maszyny mogą być nawet kilkadziesiąt procent tańsze, dzięki czemu większa liczba rolników jest w stanie pozwolić sobie na taki zakup.

Decydując się na sprzęt używany, który pochodzi od prywatnych rolników, należy mieć na uwadze pewne ryzyko. Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, tak i tutaj można natknąć się na nie do końca uczciwych handlowców. Zatajone usterki czy faktyczny stan techniczny maszyny mogą znacznie skrócić żywotność sprzętu. Dlatego przed podpisaniem umowy, trzeba dokładnie zapoznać się z dokumentacją oraz sprawdzić realny stan maszyny.

Maszyny rolnicze poleasingowe
Chociaż rolnicze maszyny poleasingowe to również rodzaj sprzętu używanego, ich zakup wydaje się korzystniejszym rozwiązaniem. Oferowane przez firmy leasingowe, mają najczęściej nie więcej niż 10 lat. Ponadto pochodzą ze sprawdzonego źródła i nierzadko prezentują dobry stan techniczny. Dodatkowym atutem jest możliwość ich zakupu w niższej cenie w porównaniu z aktualną wartością rynkową. Ponadto firma leasingowa wystawia faktury VAT, a co za tym idzie – istnieje możliwość wzięcia takiego sprzętu w leasing dedykowany rolnikom.

Maszyny rolnicze poleasingowe oferowane są m.in. na aukcjach poleasingowych. Aby móc je licytować, należy dokonać rejestracji na specjalnej platformie internetowej, a następnie zgłosić swój udział w konkretnej aukcji. Jeżeli zaproponowanej przez Ciebie kwoty nie przebije nikt inny, jako zwycięzca musisz jedynie dopełnić formalności.

Chcąc mieć pewność, że konkretna maszyna rolnicza spełnia Twoje oczekiwania, warto przed przystąpieniem do aukcji odwiedzić plac poleasingowy.

Jeżeli konkretnego sprzętu potrzebujesz tylko sezonowo, pomyśl o jego wynajmie. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż zakup nowej maszyny, z której będziesz korzystać zaledwie kilka razy w roku.

(rpf) materiał sponsorowany / PKO Leasing