SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

19.1°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Samochód ciężarowy wiozący zboże przewrócił się na auto osobowe. Kierowca nie żyje fot. JRG OSP Udanin

Samochód ciężarowy wiozący zboże przewrócił się na auto osobowe. Kierowca nie żyje

Napisał  Wrz 26, 2017

Tragiczny wypadek wydarzył się 18 września na drodze nr 2078D na odcinku Udanin - Łagiewniki Średzkie.

W dniu 18 września ok. godz. 11:38 na drodze z Udanina do Łagiewnik Śr. doszło do tragicznego wypadku. Kierujący samochodem ciężarowym TIR z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na prawe pobocze drogi, a następnie na lewe pobocze drogi i zderzył się z samochodem osobowym w którym podróżowało dwie osoby.

Wyniku wypadku doszło do przewrócenia na bok samochodu ciężarowego TIR i wysypania się przewożonego zboża oraz do zniszczenia przodu samochodu oraz przedziałów kierowcy i pasażerów w samochodzie osobowym. Zniekształcone elementy karoserii samochodu osobowego uwięziły kierowcę oraz podróżującą na przednim siedzeniu kobietę.

Po ogłoszeniu alarmu dla jednostki OSP Udanin i otrzymaniu informacji z Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śl. podjęto decyzje (z uwagi na chwilowy brak kierowcy na średnim samochodzie ratowniczo-gaśniczym GBA) o odstąpienia od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczne, z zachowaniem wszelkich dostępnych w danych warunkach zabezpieczeń.

Troje strażaków-ratowników z jednostki OSP Udanin zabierając ze sobą zestaw ratownictwa medycznego, udali się prywatnymi samochodami na miejsce wypadku (ok. 500 m od remizy strażackiej). Zabrany sprzęt umożliwiał strażakom udzielanie pierwszej kwalifikowanej pomocy poszkodowanym na miejscu zdarzenia, według procedur ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy poprosili o wsparcie i przysłanie dodatkowych sił i środków. Strażacy musieli się na początku uporać ze zbożem zalegającym wokół samochodu z poszkodowanymi, a następnie z wycięciem kilku elementów wnętrza i karoserii, w celu ułatwienia dostępu do ofiar wypadku.

Na podstawie przeprowadzonej oceny stanu poszkodowanej podjęto działania polegające na udrożnieniu dróg oddechowych, stabilizacji kręgosłupa w odcinku szyi. Po przeprowadzonej stabilizacji osobę poszkodowaną ewakuowano z pojazdu.

W drugiej fazie działania ratownicze wspomagały przybyłe na miejsce zdarzenia siły i środki: zastęp OSP z Ujazdu Górnego, jednostki JRG PSP w Środzie Śląskiej, zespoły ratownictwa medycznego w tym śmigłowiec LPR, specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego i chemicznego z Wrocławia, Policja i Prokurator oraz zastęp OSP z Udanina.

Działania służb polegały miedzy innymi na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy medycznej osobie poszkodowanej.

Przy użyciu sprzętu hydraulicznego i wykonaniu pełnego dostępu przeprowadzono ewakuacje kierowcy z pojazdu. Z uwagi na ciężki stan, będący na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon kierującego samochodem osobowym.

Dalsze działania ratownicze miedzy innymi polegały na: uszczelnieniu wycieku paliwa oraz częściowym wypompowaniu paliwa z zbiornika samochodu TIR. Przy użyciu ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego postawiono na koła samochód TIR. Zebrano i załadowano rozsypane zboże na samochód zastępczy oraz oczyszczano drogę z pozostałości po wypadku drogowym.

W akcji ratowniczej udział brały ponadto służby pomocy drogowej, sprzęt i pracownicy ze strony przewoźnika realizującego transport zboża.

(rpf) źródło:OSP KSRG Udanin

reklama
reklama reklama reklama reklama reklama