logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Zniesienie kwotowania, a sytuacja na polskim rynku cukru fot. OkiemRolnika.pl

Zniesienie kwotowania, a sytuacja na polskim rynku cukru

Napisał  Paź 03, 2017

Na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, którego celem jest ustanowienie wspólnej organizacji rynków produktów rolnych, plantatorów uprawiających buraki cukrowe, czekają spore zmiany. 

Dyrektywa weszła w życie z dniem 1 października 2017 roku i wiąże się ona z zaprzestaniem obowiązywania kwot produkcyjnych w sektorze cukru, jak również minimalnej ceny skupu buraków cukrowych.

Warto nadmienić, że Polska jest aktualnie trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej (ok. 2 mln ton w sezonie 2016/2017) i ustępuje pod tym względem tylko Francji (4,2 mln t) i Niemcom (3,6 mln t). W praktyce oznacza to, że surowiec do produkcji cukru dostarczany jest przez ponad 34 tysiące gospodarstw. 

Bazując na samych liczbach widać, jak istotne znaczenie dla polskiego rolnictwa ma przemysł cukrowniczy i jak istotne mogą być zmiany w jego obrębie.

Mimo, że rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nie obejmuje ingerowanie i likiwidacji organizacji producentów i ich zrzeszeń, organizacji międzybranżowych, kryzysowych instrumentów wsparcia rynku, ochrony celnej oraz płatności do buraków cukrowych związanej z produkcją, to przed sekorem cukrowniczym w Polsce nie lada wyzwanie.

Zniesienie kwotowania produkcji cukru, z całą pewnością wiązać się będzie z silniejszą konkurencją pomiędzy producentami cukru w Unii Europejskiej.

Wspieranie rozwoju uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce jest zatem jednym z największych wyzwań z punktu widzenia polskiego rolnictwa. Między innymi dlatego przedstawiciele Polski biorą aktywny udział w pracach dotyczących kształtu przepisów unijnych obowiązujących na rynku cukru po zniesieniu systemu kwot produkcyjnych.

Bez wątpienia kluczowe znaczenie w kontekście przyszłości polskiego cukrownictwa będzie mieć jednak współpraca między plantatorami buraków cukrowych, a producentami cukru w Polsce.

(rpf) Krzysztof Przepióra

reklama reklama reklama reklama
reklama

Ogłoszenia