logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Jesienna aura ogranicza widoczność. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze fot. fotolia.com

Jesienna aura ogranicza widoczność. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze

Napisał  Paź 05, 2017

Jesienna aura - szybko zapadający zmrok, mgła oraz intensywne opadu deszczu, zdecydowanie pogarszają widoczność na drogach. O tej porze roku, dochodzi do zdecydowanie większej ilości wypadków, w których udział biorą rowerzyści i osoby piesze. 

Brak odpowiedniego oznakowania i oświetlenia ze strony użytkowników dróg, a także czynniki czysto techniczne, takie jak wąskie i nieoświetlone drogi, nieutwardzone pobocza czy brak chodników, sprawiają że są oni o wiele bardziej narażeni na potrącenie czy przejechanie przez pojazdy.

Problem ten w zdecydowanej większości dotyczy mieszkańców wsi, gdzie często można spotkać się z problemem braku odpowiedniego oświetlenia. W jaki sposób zadbać zatem o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych?

Podstawowym błędem pieszych i rowerzystów jest to, że stawiają oni na równi widoczność swoją i kierowców pojazdów zmotoryzowanych. Piesi widzą nadjeżdżający samochód z odległości około 1000 metrów i często zakładają, że oni także są widoczni dla kierowcy.

W praktyce osoba ubrana na ciemno widoczna jest nocą w świetle reflektorów dopiero z odległości 20-30 metrów. Zakładając, że samochód porusza się z prędkością 90 km/h, to w ciągu jednej sekundy pokonuje on 25 metrów. W takich okolicznościach szanse na omienięcie nieoznakowanego pieszego przez kierowcę, są praktyczie zerowe.

Jeżeli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, wówczas kierowca jest w stanie dostrzec go z odległości 130-150 metrów, co daje mu możliwość odpowiedniej reakcji.

W celu zniwelowania ilości wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów, 31 sierpnia 2014 roku, w życie weszły przepisy nakładające na osoby przebywające po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym, obowiązek posiadania widocznych elementów odblaskowych. Nakaz ten nie dotyczy osób idących chodnikiem lub drogą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych, a także poruszających się w strefie zamieszkania. Nieprzestrzeganie przepisów może wiązać się z mandatem, a w razie wystąpienia wypadku, zostać uznane za przyczynę jego wystąpienia i być powodem niewypłacenia odszkodowania.

Elementy odblaskowe są bardzo łatwo dostępne, a mogą być nimi przedmioty doczepiane do ubrań, kamizelki oraz smycze, które najlepiej umiejscowić na wysokości kolan, dłoni, środku klatki piersiowej i pleców. 

Opórcz tego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad, takich jak: poruszanie się prawidłową stroną drogi, przechodzenie przez jezdnię tylko w miejsach do tego przeznaczonych, upewnienie się przed wejściem na jezdnię, że nic nam nie zagraża oraz aby nie wchodzić na jezdnię w miejscach, gdzie znajdują się barierki, łańcuchy i płotki.

Faktem jest, że nie mamy wpływ na wszystko, co dzieje się na drodze i z pewnością nie jesteśmy w stanie w stu procentach wyeliminować wszystkich zagrożeń, jakie się na niej pojawiają. Pamiętajmy jednak, że jeżeli sami będziemy przestrzegać kilku prostych zasadach, możemy zdecydowanie zniwelować częstotliwość ich występowania.

(rpf) Krzysztof Przepióra

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia