Wydrukuj tę stronę
Polska zacieśnia współpracę z Indiami fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Polska zacieśnia współpracę z Indiami

Napisał  Paź 09, 2017

Wymiana handlowa pomiędzy Polską, a Indiami ciągle wzrasta. W 2016 roku obroty handlowe pomiędzy tymi krajami wzrosły aż 25% i wyniosły 2,77 mld USD, osiągając najwyższy od 6 lat poziom.

Indie są bardzo chłonnym rynkiem, a wstępne wskaźniki za 2017 rok, wyraźnie pokazują, że współpraca pomiędzy państwami będzie dalej się rozwijać.

Istone znaczenie w kooperacji obu państw mają produkty rolne.

W 2016 roku, Polska eksportowała do Indii przede wszystkim świeże jabłka, a jego wartość wyniosła 1,44 mln USD, co stanowi wzrost o prawie 250% w porównaniu z 2015 rokiem.

Jeszcze większy wzrost, bo aż o 648%, odnotowali eksporterzy piskląt. Wartość sprzedaży w 2016 roku wyniosła 1,49 mln USD, co jest ogromnym ożywieniem w porównaniu z 0,23 mln USD w 2015 roku i brakiem eksportu w roku 2014.

Niewykluczone, że już niebawem Indie staną się mocnym rynkiem zbytu dla innych polskich towarów. Indyjski rząd podjał już decyzję dotyczącą uznania polskich certyfikatów na mleko, ryby oraz pasze, a cały czas trwają negocjacje w sprawie eksportu mięsa wieprzowego i drobiowego.

Najważniejsze produkty rolne importowane z Indii to z kolei tytoń, herbata, ekstrakty i esencje kawy i herbaty, krewetki, winogrona, suszona cebula, nasiona sezamu oraz pieprz.

(rpf) Krzysztof Przepióra, źródło: MSZ