Światełko w tunelu dla producentów żywca wieprzowego? fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Światełko w tunelu dla producentów żywca wieprzowego?

Napisał  Paź 13, 2017

Sytuacja na rynku żywca wieprzowego w Polsce, od dłuższego czasu nie napawa optymizmem. Od kilku tygodni ceny tuczników regularnie spadają, ale pojawiły się przesłanki, które dają pewne nadzieje, na poprawę obecnego stanu.

Ceny na rynku krajowym, w dużej mierze uzależnione są od sytuacji, mającej miejsce w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Spadek cen żywca wieprzowego determinowany jest przede wszystkim nadwyżyką surowca w krajach wspólnoty.

Wysoka podaż połączona z brakiem ożywienia handlu na rynku lokalnym i eksportowym, sprawia, że ilość oferowanych tuczników zdecydowanie przewyższa potrzeby zakładów ubojowych.

Szczególnie trudna sytuacja panowała ostatnio w Niemczech. Od 6 września do 4 października, notowania świń rzeźnych wbc klasy E, spadły o 20 eurocentów i wyniosły 1,50 euro/kg, co odbiło się także na cenach kształtujących się w Polsce. 

W najnowszym notowaniu VEZG na okres 12-18 października, po raz pierwszy od miesiąca, cena tuczników ustabilizowała się, co daje pewne nadzieje na poprawę sytuacji i stabilizację także w Polsce.

(rzw) Krzysztof Przepióra

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia