partnerzy portalu

reklama
Ptasia grypa tematem przewodnim konferencji w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Ptasia grypa tematem przewodnim konferencji w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym

Napisał  Paź 16, 2017

Problem ptasiej grypy był tematem przewodnim piątkowej konferencji w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Podczas konferencji, która odbyła się pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, omówiono przede wszystkim polskie i europejskie doświadczenia związane z występowaniem wirusa H5 oraz metody ich zwalczania.

W spotkaniu, uczestniczył także Główny Lekarz Weterynarii dr Paweł Niemczuk, urzędowi lekarze weterynarii jak i lekarze wolnej praktyki, w tym specjaliści z zakresu chorób drobiu, a także przedstawiciele nauki i ośrodków doradztwa rolniczego.

Na przełomie 2016 i 2017, Polskę oraz większość krajów Unii Europejskiej, dotknęła prawdziwa epidemia ptasiej grypy, która była jedną z największych w dotychczasowej historii. Głównym problemem w jej zwalczaniu był przede wszystkim fakt, że wirus pochodził od ptaków dzikich, które pojawiły się na kontynencie europejskim.

– Grypa ptaków to jednak nie tylko problem epidemiologiczny czy ekonomiczny, ale również społeczny, a jej negatywne skutki dotykają zarówno producentów drobiu w dużych fermach przemysłowych, jak również właścicieli małych stad przyzagrodowych – podkreślił minister.

Podczas spotkania dyskutowano także na temat wdrożonych zasad bioasekuracji w aspekcie ASF i grypy ptaków

(rpf) Krzysztof Przepióra, źródło: MRiRW

reklama reklama reklama reklama
reklama