fbpx
Polskie magazyny zbożowe jadą do Tanzanii fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Polskie magazyny zbożowe jadą do Tanzanii

Napisał  Paź 18, 2017

Feerum S.A. z Chojnowa jest jednym z największych krajowych producentów suszarni do zbóż, czyszczarni do zbóż, silosów, wiat, magazynów płaskich, mieszalni pasz, czy młynów zbożowych. Ale nie tylko w Polsce może być z tym kojarzony: na ostatnich targach Agro Show 2017 prezentował niektóre swoje wyroby pod egzotycznym hasłem: budujemy nowoczesne rolnictwo w Afryce!

Obecnie spółka pracuje nad budową i uruchomieniem pięciu kompleksów – silosów, suszarni, magazynów, m.in. w Tanzanii. Oprócz Afryki i Polski, obiekty Feerum montowane są m.in. na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Rumunii, Białorusi i w Niemczech. Oczywiście każdy z kompleksów jest indywidualny, zgodny z warunkami, w jakich musi pracować.

– W Afryce przede wszystkim zwraca się uwagę na powierzchnię magazynową i schładzalniki do ziarna – zapewniali w Bednarach przedstawiciele firmy.

Atutem oferty spółki jest proponowanie rozwiązania kompleksowego, czyli od analizy potrzeb klienta, dopasowanie do niej projektu technologicznego, wyprodukowanie konkretnych urządzeń, aż do uruchomienia obiektu i przekazania go właścicielowi. I tak firma z całkowicie polskim kapitałem chce wpływać na zmniejszanie kosztów produkcji w rolnictwie i minimalizować straty związane z np. położeniem geograficznym, klimatem, czy strukturą zasiewów w zasadzie w każdym miejscu kuli ziemskiej, skąd przyjdzie zapotrzebowanie na jej rozwiązania.

Feerum proponuje suszarnie do wszystkich zbóż i dla kukurydzy, przeznaczone zarówno dla przemysłu, jak i dla gospodarstw indywidualnych. Zapewnia, że dzięki możliwości ustawiania pod konkretne parametry, dzięki budowie suszarni i pracy na podciśnieniu, mogą one osiągać wysokie wskaźniki wydajności przy niskim zużyciu paliwa.

W Bednarach spółka zaprezentowała m.in. suszarnię PGG, opalaną gazem ziemnym lub płynnym, do zbóż i kukurydzy, całkowicie zautomatyzowaną pod względem sterowania, i możliwą do wyregulowania parametrów zgodnie z wymaganiami materiału sypkiego. Oprócz suszarni zestaw tworzą m.in. podnośnik kubełkowy o wydajności 30 t/godz, ślimak rurowy z czerpnią, rozdzielacz, armatura i system komunikacyjny.

Suszarnie proponowane polskim rolnikom, tak samo jak odbiorcom zagranicznym – w tym właśnie afrykańskim – mają pojemność zasypową od zaledwie 19 do aż 329 ton. Wykonane są z blachy ocynkowanej o grubości ocynku 275 g/mkw, przy czym, jeśli zamawiający ma takie życzenie, ten parametr może ulec zmianie do 450 lub 600 g/mkw. Suszarnie mają w standardzie ocieploną kolumnę, by zmniejszyć koszty suszenia ziarna, regulowaną liczbę stref suszenia i schładzania ziarna (to ostatnie jest szczególnie ważne w warunkach afrykańskich) i wentylatory wyciągowe pionowe, które zmniejszają poziom hałasu. W opcji można zamówić mechaniczny system odpylenia suszarni.

Suszarnie wykorzystują jako paliwo gaz ziemny, olej opałowy lub biopaliwo – słomę, drewno lub biomasę, przy czym, dzięki palnikom modulowanym można dokładnie sterować płomieniem. W wariancie suszarni z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła, można uzyskać sporą oszczędność na paliwie – np. w przypadku gazu – o 30 procent. Z kolei recyrkulacja powietrza pozwala na zaoszczędzenie do 20 procent gazu.

Feerum proponuje suszarnie o pracy ciągłej, porcjowej, czyszczarnie do zboża i materiału siewnego (czyszczą z kurzu, piasku, plew, nasion chwastów, słomy, kłosków, kamieni, czy rozdrobnionych ziaren), silosy do długoterminowego magazynowania zbóż, kukurydzy i roślin oleistych, przy czym w ofercie znajdziemy silosy płaskodenne, lejowe, lejowe z koszem wewnętrznym, urządzenia do transportu zbóż, kukurydzy i roślin oleistych, schładzalniki ziarna, armaturę i automatykę do swoich obiektów.

(rpf) Paweł Okoński

Udostępnij:

Skomentuj