partnerzy portalu

reklama
Nowe wyzwania dla polskich producentów mleka fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Nowe wyzwania dla polskich producentów mleka

Napisał  Paź 19, 2017

Polska zaliczana jest do czołowych producentów mleka w Europie i wszystko wskazuje na to, że wielkość produkcji będzie w dalszym ciągu wzrastać.

W środę w Serocku, rozpoczęło się Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które było okazją do omówienia sytuacji w branży mleczarskiej.

W spotkaniu uczestniczył minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel.

– Polska jest znaczącym europejskim producentem mleka. W 2016 roku produkcja mleka w Polsce wyniosła 12,8 mld litrów, zaś w 2017 r. może osiągnąć ok. 13,3 mld litrów – poinformował Jurgiel.

Minister zaznaczył, że w obszarze światowego mleczarstwa czekają nas poważne wyzwania i zmiany. Z grona największych unijnych producentów mleka i produktów mlecznych odejdzie Wielka Brytania.

– Będziemy się w tych dniach zastanawiać, jakie skutki wywoła Brexit i jak odbije się to na rynku mleka – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że podczas Forum rozważane będą szanse i zagrożenia dla unijnego runku mleka. Ważnym zagadnieniem Forum będzie również otwieranie nowych rynków zbytu dla polskich produktów mleczarskich.

– Polscy producenci są dziś obecni w wielu krajach świata, a eksport stanowi ważny element naszego handlu – podkreślił minister Jurgiel.

Eksport polskich produktów mleczarskich w pierwszym półroczu 2017 roku wzrósł o około 45%.

Polskie sery, mleko, mleko w proszku, śmietany, serwatka oraz masło, eksportowane było przede wszystkim do Niemiec, Czech, Holandii i Wielkiej Brytanii. W grupie krajów trzecich najbardziej znaczącymi partnerami polski są: Algieria, Wietnam, Arabia Saudyjska oraz Chiny.

(rpf) Krzysztof Przepióra, źródło: MRiRW

reklama reklama reklama reklama
reklama