logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Polska drugim producentem mleka w Unii Europejskiej fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Polska drugim producentem mleka w Unii Europejskiej

Napisał  Paź 20, 2017

Polska zaliczana jest do czołowych producentów mleka w Europie.

W naszym kraju jest ponad 130 tys. producentów nabiału, co daje mu drugie miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej.

Obecnie sytuacja na polskich rynku mleka oceniana jest pozytywnie, zarówno przez producentów, jak i przetwórców. Nie zmienia to jednak faktu, że sektor ten wymaga stałego monitorowania i reagowania na sytuacje kryzysowe, a także wsparcia z budżetu unijnego oraz krajowego.

Utrzymanie wysokiej pozycji w gronie producentów mleka, możliwe będzie tylko przy odpowiednim wsparciu gospodarstw specjalizujących się w tym zakresie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel podczas konferencji prasowej towarzyszącej XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, przedstawił priorytety polskiego sektora rolnego, które mają ogromne znaczenie także dla mleczarstwa.

– Najważniejszą kwestią dla Polski są równe warunki konkurencji, skuteczne zarządzanie rynkami rolnymi, odpowiednia polityka w stosunku do małych i rodzinnych gospodarstw rolnych, a także spójność pomiędzy WPR a innymi politykami UE m.in. handlową, środowiskową, klimatyczną, energetyczną, konkurencji – powiedział Jurgiel.

Głównymi instrumentami PROW na lata 2014-2020, których celem jest wspieranie sektora mleczarskiego i producentów mleka są Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Tworzenie grup i organizacji producentów”, „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.

(rpf) Krzysztof Przepióra, źródło: MRiRW

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia