logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Szanse i zagrożenia dla rozwoju polskiego rolnictwa fot. Portal Rolniczy Okim Rolnika

Szanse i zagrożenia dla rozwoju polskiego rolnictwa

Napisał  Paź 26, 2017

Rolnictwo jest istotnym działem polskiej gospodarki, a jego rozwój jest jednym z priorytetów naszego kraju na nadchodzące lata.

„Polskie rolnictwo dziś i jutro – szanse i zagrożenia” - pod takim hasłem odbyła się środowa konferencja prasowa z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztofa Jurgiela, podczas której rozmawiano na temat przyszłości polskiego sektora rolnego.

Minister zwrócił szczególną uwagę na dokumenty strategiczne dotyczące rozwoju wsi i rolnictwa w perspektywie do roku 2030: Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (SOR), Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa, Pakt dla obszarów wiejskich oraz Program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce.

Aspekty, na które szczególnie zwrócono uwagę to opłacalność produkcji rolnej, jakość życia na obszarach wiejskich, pozarolnicze miejsca pracy i aktywne społeczeństwo oraz sprawna administracja.

W 2018 roku zmianą poddany ma zostać system doradztwa rolniczego, a priorytetami na nadchodzący rok w tym zakresie mają być takie aspekty jak upowszechnianie wiedzy i informacji na temat zapobiegania i zwalczania ASF i ptasiej grypy, z uwzględnieniem bioasekuracji, wsparcie wdrażania systemów płatności bezpośrednich w ramach WPR na lata 2015-2020, wzmocnienie działań na rzecz transferu wiedzy pomiędzy nauką a praktyką rolniczą, promowanie działań prośrodowiskowych,  przeciwdziałających zmianom klimatycznym i ułatwiających dostosowania do tych zmian, działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i pozarolniczych funkcji wsi oraz upowszechnianie wiedzy na temat przeciwdziałania antybiotykooporności u ludzi i zwierząt.

Podczas spotkania poruszono także temat spółdzielni rolników, który rząd przyjął w lutym tego roku. Obecnie prowadzone są konsultacje z Komisją Europejską w zakresie pomocy publicznej, którą ustawa przewiduje.

Główne cele funkcjonowania spółdzielni rolników to w szczególności prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz swoich członków w zakresie planowania przez nich produkcji, dostosowanie skali i jakości tej produkcji do oczekiwań rynku, koncentrowanie podaży, organizacja sprzedaży produktów swoich członków oraz koncentracja popytu i organizacja zakupu środków do produkcji rolnej.

(rpf) KP, źródło: MRiRW

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia