partnerzy portalu

reklama
5 minut dla polskich producentów jaj. W Europie brakuje surowca fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

5 minut dla polskich producentów jaj. W Europie brakuje surowca

Napisał  Paź 27, 2017

Ostatnie dwa lata nie były udane dla polskich producentów jaj. Wszystko za sprawą niskich cen, które sprawiały, że opłacalność produkcji była stosunkowo niewielka.

Wygląda jednak na to, że przed polskimi producentami otwierają się zupełnie nowe perspektywy. Afera fipronilowa w Europie sprawiła, że popyt na jaja z polskich ferm znacząco wzrósł.

W Europie brakuje jaj, dlatego znaczna część surowca z naszego kraju jest eksportowana, a ceny znacząco wzrosły.

Szczególnie trudna sytuacja panuje w takich państwach jak Belgia czy Holandia, które do niedawna zaliczane były do czołowych producentów jaj w Europie, ale również we Włoszech, Francji i Niemczech.

Afera fipronilowa dotknęła Polskę w stosunkowo małym stopniu, dlatego polski surowiec bez problemu trafia na zagraniczny rynek.

W październiku średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Polsce wyniosła 40,60 zł/100 sztuk i wzrosła o ponad 20% w stosunku do października 2016 roku, a w porównaniu do czerwca 2016, wzrosła o około 40%.

W ostatnim tygodniu średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Polsce była jedną z najwyższych w UE i wynosiła 178,15 Euro/100 kg (wyższa była tylko w Austrii – 188,90 Euro/100 kg).

Średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w UE rośnie z każdym tygodniem o około 5%.

Duże zapotrzebowanie na jaja do przetwórstwa ze strony branży spożywczej, a także branży kosmetycznej i innych, spowodowało, iż cena jaj do przetwórstwa rośnie w takim tempie, że zbliża się do ceny jaj konsumpcyjnych. W ostatnim tygodniu osiągnęła ona poziom 6 289 zł/tonę, co oznacza ponad 2-krotny wzrost ceny w stosunku do ubiegłego roku.

(rpf) KP, źródło: MRiRW

reklama reklama reklama reklama
reklama