logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.8°C

Czy Polsce uda się zrezygnować z pasz GMO po 1 stycznia 2019? fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Czy Polsce uda się zrezygnować z pasz GMO po 1 stycznia 2019?

Napisał  Paź 30, 2017

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa w sprawie działań, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na importowane białko.

Celem Polski jest ograniczenie importu białka GMO, które aktualnie sprowadzane jest w ilościach przekraczających w skali roku 2,3 miliona ton.

W związku z tym, nasz kraj chciałby w najbliższych latach, powiększyć areał uprawy stoi oraz zwiększyć ilość rzepaku w mieszankach paszowych stosowanych do żywienia zwierząt.

Polska chciałaby zrezygnować ze stosowania genetycznie modyfikowanego białka sojowego przeznaczonego do żywienia zwierząt do 1 stycznia 2019 roku. 

W tym celu powołano między innymi zespół ds. alternatywnych źródeł białka paszowego działającego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi od lutego br. pod kierownictwem podsekretarz stanu w MRiRW – Ewy Lech.

Ograniczenie bądź, rezygnacja ze stosowania śruty sojowej GMO w żywieniu zwierząt wymaga odpowiedniej ilości czasu, ze względu na realizację podjętych działań, których celem jest otrzymanie zgody na wykorzystania innych źródeł białka oraz minimalizacja negatywnych skutków wprowadzenia zakazu stosowania GMO w paszach, w celu zachowania konkurencyjności polskiego rolnictwa. 

Działanie te wymagają jednak odpowiedniego przedziału czasowego. Ten miał zapewnić czteroletni okres moratorium na stosowanie białka sojowego GMO w paszach. Skrócenie go do dwóch lat powoduje, że istnieje obawa, że aktualne działania Polski, nie przyniosą zamierzonego rezultatu.

Podjęte już czynności, mają jednak przynajmniej ograniczyć zapotrzebowanie na import.

(rpf) KP, źródło: MRiRW

reklama