SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

15.2°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Jak poprawić sytuację na rynku wieprzowiny? fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Jak poprawić sytuację na rynku wieprzowiny?

Napisał  Lis 07, 2017

Sytuacja na rynku wieprzowiny od dłuższego czasu nie napawa optymizmem.

Ceny na rynku krajowym, w dużej mierze uzależnione są od sytuacji, mającej miejsce w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Drastyczne spadki cen żywca wieprzowego w 2017 roku, determinowane były przede wszystkim nadwyżką surowca w krajach wspólnoty.

Największym rynkiem w Europie jest rynek niemiecki, a polskie zakłady przetwórcze uważnie śledzą ceny w Niemczech. Sytuacja za naszą zachodnią granicą nie wyglądała ostatnio najlepiej, a wszelkie zmiany na rynku niemieckim są przenoszone na sytuację rynkową w Polsce.

Z analiz wynika, że sytuacja na rynku w 2018 roku może ulec dodatkowemu pogorszeniu, dlatego jednym z priorytetów Polski jest opracowanie działań, mających na celu poprawę takiego stanu rzeczy.

Rok 2018 nie zapowiada się optymistycznie dla producentów trzody chlewnej

W poniedziałek, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel spotkał się z producentami trzody chlewnej.

Podczas spotkania, omówiono bieżącą sytuację na rynku wieprzowiny - przede wszystkim problem wahań cenowych oraz zakres długofalowych działań na rzecz rozwoju krajowej produkcji wieprzowiny.

Dyskutowano także o możliwościach wykorzystania krajowych ras świń, promocji polskiego mięsa oraz preferencjach dla rolników, w tym działających w grupach producentów oraz spółdzielniach.

Ustalono także kierunki dalszej współpracy w celu opracowania programów operacyjnych dla rynku wieprzowiny.

Minister zapewnił także, że  że Ministerstwo na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji na rynku i w razie potrzeby będzie podejmowało możliwe działania mające na celu stabilizację sytuacji rynkowej.

(rpf) KP, źródło: MRiRW

 
reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail