24.4°C

partnerzy:

reklama
Przyszłość polskiego pszczelarstwa niezwykle istotna dla upraw rolnych fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Przyszłość polskiego pszczelarstwa niezwykle istotna dla upraw rolnych

Napisał  Lis 14, 2017

Pszczoła miodna jest najważniejszym owadem zapylającym uprawy rolne i odpowiada ona za zapylenie ponad 90% owadopylnych roślin.

Praca owadów zwiększa ilość i jakość plonu, co jest szczególnie istotne w przypadku takich gatunków roślin takich jak np. rzepak (do 30%), jabłoń (do 90%), agrest (do 70%), czy truskawki (do 20%).

W związku z tym konieczne jest wspieranie sektora pszczelarskiego i dbanie o jego rozwój. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami organizacji pszczelarskich, aby omówić kluczowe aspekty działania.

Głównym narzędziem wsparcia branży są programy pszczelarskie i od lat niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem beneficjentów. Wsparcie udzielane jest również w ramach PROW 2014-2020.

Aby dostępne środki były efektywne wykorzystane, konieczna jest jednak odpowiednia współpraca ze środowiskiem pszczelarzy.

W ostatnich latach w Polsce, zarówno liczba pszczelarzy (ponad 66 tys.) jak i liczba pni pszczelich (ponad 1,5 mln) systematycznie wzrasta. Jednak pomimo tendencji wzrostowej biorąc pod uwagę potrzeby zapylania areałów rolnych, liczba ta nie jest wystarczająca.

Między innymi dlatego podejmowane są rozmowy, których celem jest rozwój sektora pszczelarskiego.

(rpf) KP, MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama