SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Zbiory buraków zapowiadają się rekordowo fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Zbiory buraków zapowiadają się rekordowo

Napisał  Lis 14, 2017

Polska jest aktualnie trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej (ok. 2 mln ton w sezonie 2016/2017) i ustępuje pod tym względem tylko Francji (4,2 mln t) i Niemcom (3,6 mln t).

Ze wstępnych prognoz na półmetku kampanii wynika, że tegoroczne zbiory buraków cukrowych będą rekordowe. Łączny areał upraw szacowany jest na około 226 tysięcy hektarów, a średni plon otrzymywany z hektara szacuje się na około 65 ton.

Na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje zatem, że łączna produkcja cukru w Polsce przekroczy poziom 2 milionów ton z roku poprzedniego.

O ile sama ilość surowca jest zadowalająca, to gorzej wygląda sytuacja ze zbiorem i poziomem polaryzacji.

Mimo, że tegoroczna kampania rozpoczęła się bardzo wcześnie, a pierwsze dostawy surowca w ramach zawartych umów miały miejsce już pod koniec sierpnia, w dalszym ciągu wielu rolników nie zebrało jeszcze plonów z pól.

W wielu regionach kraju jest zbyt mokro, aby wjechać na pole, a jeżeli uda się zebrać buraki, to ze względu na deszczową aurę, poziom polaryzacji nie jest najwyższy.

Im dalej na północ, tym gorzej - szczególnie trudna sytuacja ma miejsce na Pomorzu, a każde odchylanie od standardu i niższy wynik, powoduje spadek ceny za surowiec.

(rpf) KP

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail