partnerzy portalu

reklama
Nowa specustawa wchodzi w życie. Urlopy dla myśliwych i ogrodzenie granicy w ramach walki z ASF fot. Fotolia.com

Nowa specustawa wchodzi w życie. Urlopy dla myśliwych i ogrodzenie granicy w ramach walki z ASF

Napisał  Gru 06, 2017

Problem afrykańskiego pomoru świń i jego eliminacja, jest w tym momencie jednym z kluczowych zadań polskiego rządu.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów, przyjęty został projekt nowej specustawy w ramach walki z ASF.

- Zwalczanie ASF to cel publiczny, za który odpowiada cały rząd - powiedział podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

- Od dwóch tygodni obserwujemy przeniesienie wirusa ASF do centralnej Polski. W związku z tym, w trybie pilnym, w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Środowiska, przygotowaliśmy projekt ustawy – powiedział podsekretarz stanu.

Celem zmian jest przyśpieszenie walki z wirusem oraz opracowanie dodatkowych, niezbędnych do skutecznego zwalczania ASF.

- Proponowane rozwiązania dotyczą m.in. zmiany ustawy o granicy państwowej, ustawy prawo łowieckie oraz ustawy o inspekcji weterynaryjnej – poinformował Romanowski.

Zmiana ustawy o granicy państwowej ma umożliwić wykonywanie na gruntach położonych w pasie drogi granicznej urządzeń lub budowli służących zapobieganiu lub zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Zbudowanie zapory ma uniemożliwić migrację dzików zza wschodniej granicy kraju, skąd dotarły do Polski zarażone dziki.

Zmiana ustawy prawo łowieckie reguluje kwestie wykonywania polowania w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody. Przewiduje też zwolnienie od pracy lub wykonywania zajęć służbowych dla osoby wykonującej odstrzał sanitarny zwierząt z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub uposażenia (w ciągu roku kalendarzowego ten czas nie może przekroczyć 6 dni).

Kolejne zmiany przepisów pozwolą na utworzenie zespołów ds. dochodzeń epizootycznych, składających się z osób mających specjalistyczną wiedzę z zakresu epizootiologii weterynaryjnej.

(rpf) MRiRW

reklama reklama reklama reklama
reklama