logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Trwają prace nad nowym programem scaleń gruntów w Polsce fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Trwają prace nad nowym programem scaleń gruntów w Polsce

Napisał  Gru 17, 2017

W Polsce istnieje wiele gospodarstw rolnych, których użytkowane grunty są bardzo mocno rozproszone.

Proces scalania gruntów rolnych polega na wydzielaniu nowych działek ewidencyjnych, które charakteryzują się innym ukształtowaniem niż pierwotne i prowadzi do zmniejszenia ilości małych i rozdrobnionych działek w gospodarstwach.

Poprawa struktury obszarowej gospodarstw jest jednym z działań, które jest niezbędne, aby zachować i poprawić wzrost konkurencyjności polskiego sektora rolnego.

Resort rolnictwa prowadzi aktualnie prace nad nowym programem scaleń w Polsce. Jego celem ma być większe finansowanie takich działań oraz budowa wieloletniego systemu wspierającego łączenie gruntów rolnych.

Szacuje się, że w Polsce istnieje jeszcze około 3 milionów użytków rolnych nadmiernie rozdrobnionych i rozproszonych. Czynnikiem, który dodatkowo pogłębia problem, jest rozwój infrastruktury drogowej, w efekcie czego właściciele gruntów ponoszą spore straty.

Często zdarza się, że rolnicy posiadają grunty po obu stronach ciągów komunikacyjnych, co bardzo mocno komplikuje ich prace.

W tym celu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, pracuje nad programem dofinansowywania scaleń.

(rpf) KP, MRiRW

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia