logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Jak będzie kształtować się sytuacja na rynku mleka w 2018 roku? fot. ⓒ zenstock – Fotolia.com

Jak będzie kształtować się sytuacja na rynku mleka w 2018 roku?

Napisał  Gru 19, 2017

Polska zaliczana jest do czołowych producentów mleka w Europie. W naszym kraju jest ponad 130 tys. producentów nabiału, co daje mu drugie miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej.

 W 2016 roku produkcja mleka w Polsce wyniosła 12,8 mld litrów, ale spekuluje się, że w 2017 roku może ona osiągnąć jeszcze wyższy poziom.

Kończący się rok był bardzo udany dla producentów, ale czy trend ten zostanie zachowany także w roku 2018?

Od września możemy zauważyć zdecydowany spadek cen produktów mlecznych na świecie, a najsilniej obniżają się ceny masła. W okresie od połowy września do końca listopada, jego cena w krajach Unii Europejskiej obniżyła się o 20,3%, podczas gdy skup mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (w UE, w Nowej Zelandii, USA, Australii oraz Argentynie) zwiększył się w październiku o 3,2% r/r wobec wzrostu o 2,2% w III kw. i 1,4% w II kw. 

Z raportu opublikowanego przez Credit Agricole źródłem zwiększenia dynamiki skupu mleka było jego wyższe tempo jego wzrostu w Unii Europejskiej oraz w Nowej Zelandii.

Oczekuje się, że w kolejnych kwartałach wzrost dynamiki skupu mleka będzie kontynuowany, wspierany przez obserwowaną w ostatnim roku odbudowę pogłowia bydła mlecznego wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, ustąpienie niekorzystnych warunków pogodowych w Nowej Zelandii oraz efekty niskiej bazy sprzed roku. 

Spekuluje się, że przy obecnej sytuacji popytowo-podażowej na rynku mleka, pozostanie on w spadkowej fazie cyklu aż do II kw. 2019 r. 

Zdaniem ekspertów wiele zależy od przyszłości zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) utrzymywanych przez Komisję Europejską, które stanowią prawie 20% jego światowego rocznego eksportu.

Czynnikiem ryzyka są również warunki agrometeorologiczne wśród największych eksporterów produktów mlecznych na świecie.

(rpf) KP, Credit Agricole

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia