logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Nie ma zgody na przedłużenie terminu wykonywania zabiegów agrotechnicznych fot. Fotolia.com

Nie ma zgody na przedłużenie terminu wykonywania zabiegów agrotechnicznych

Napisał  Gru 21, 2017

Deszczowa jesień i duże opóźnienia w pracach polowych sprawiły, że zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań mających na celu dopuszczenie możliwości wykonania zabiegów agrotechnicznych do końca bieżącego roku.

Niekorzystna aura sprawiła, że duża liczba rolników, nie zdążyła jeszcze wykonać prac związanych ze zbiorami oraz przeprowadzeniem zabiegów agrotechnicznych - takich jak nawożenie i orka.

Przypomnijmy, że w świetle obowiązujących przepisów, z dniem 30 listopada, minął termin stosowania nawozów naturalnych i organicznych.

Resort rolnictwa poinformował, że w związku z wejściem w życie opublikowanej w dniu 23 sierpnia 2017 roku ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku - Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1566), nastąpiła zmiana podejścia do wdrażania dyrektywy azotanowej w Polsce.

W miejsce wyznaczania obszarów OSN i wprowadzania dla tych obszarów programu działań, wprowadzono dla obszaru całego kraju jeden program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych tzw. program azotanowy (art. 102 - 112 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne), który to program minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa zobowiązany jest opracować w terminie trzech miesięcy od dnia publikacji ww. ustawy.

Program azotanowy zawierać będzie między innymi ograniczenie rolniczego wykorzystania nawozów, w tym płynnych gnojówki i gnojowicy, na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub pokrytych śniegiem oraz będzie wskazywał okresy, w których dozwolone jest rolnicze wykorzystanie nawozów.

Uwzględniając zgłaszane przez rolników problemy ze zbiorami roślin (np. kukurydzy), w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, co wpływa na możliwość jesiennego zagospodarowania nawozów naturalnych/odchodów zwierzęcych, Minister Rolnictwa poinformował, że osobiście zwrócił się do Ministra Środowiska z prośbą o rozważenie, czy w projektowanym rozporządzeniu możliwe jest uregulowanie zasad stosowania nawozów w nadzwyczajnych warunkach pogodowych. 

Mając na uwadze trudną sytuację rolników, spowodowaną nawalnymi opadami i brakiem możliwości wykonania podstawowych zabiegów agrotechnicznych we wcześniejszym terminie, resort rolnictwa poinformował, że jednym z możliwych rozwiązań jest zagospodarowanie nadmiaru nawozów naturalnych w biogazowniach.

(rpf) KP, KRIR

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia