logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Zmiany w przepisach o zatrudnianiu obcokrajowców fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Zmiany w przepisach o zatrudnianiu obcokrajowców

Napisał  Sty 04, 2018

Stabilna sytuacja na rynku pracy i stosunkowo niskie bezrobocie sprawiają, że w ostatnich latach znacząco rośnie imigracja zarobkowa do Polski.

Z pomocy obcokrajowców, chętnie korzystają także właściciele gospodarstw rolnych, którzy w ostatnim czasie mają ogromny problem ze znalezieniem rąk do pracy. 

Chociaż ich liczba obcokrajowców w Polsce systematycznie się powiększa, także oni coraz rzadziej decydują się na prace w sektorze rolnym.

Często zdarza się, że obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski na zaproszenie i konkretną ofertę ze strony rolników, ale podejmują pracę w zupełnie innych branżach - między innymi w budownictwie i nigdy nie podejmują pracy w zadeklarowanych miejscach.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu ma być zmiana w przepisach.

Z dniem 1 stycznia 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku o zmianie ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone przepisy dostosowują krajowe prawo do unijnej tzw. dyrektywy sezonowej. Główne zmiany polegają na określeniu nowych zasad przyjmowania cudzoziemców do wykonywania prac sezonowych i pracy krótkoterminowej (na podstawie oświadczeń) w Polsce.

Oznacza to, że pracodawca będzie musiał zgłaszać do Urzędu Pracy każdy fakt zatrudnienia cudzoziemca, a także monitorować, którzy pracownicy finalnie nie pojawili się u niego, mimo wcześniejszej deklaracji.

(rpf) KP, MPiPS

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia