logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Producenci warzyw liczą na wzrost opłacalności produkcji fot. Tomasz Kadłubański

Producenci warzyw liczą na wzrost opłacalności produkcji

Napisał  Sty 04, 2018

Opłacalność produkcji warzyw zależy oczywiście od pogody i kultury uprawiania pola przez rolnika. Jednak nawet przy najlepszej dbałości o nawożenie, nawadnianie czy zabezpieczanie roślin przed szkodnikami i chorobami nie na wiele się zda jeśli producent nie będzie miał odpowiedniego dochodu ze swojej pracy. Niestety z tym nie jest ciągle najlepiej przy produkcji warzyw.

Zdaniem wielu rolników ceny w skupie nie mają wiele wspólnego z cenami warzyw na rynkach w miastach czy w sklepach spożywczych.

– Plantatorzy dostają grosze a handlarze sprzedający owoce lub warzywa w detalu narzucają bardzo duże marże – mówi Stanisław Białczyński producent warzyw z woj. łódzkiego. Rzeczywiście kupujący na rynku owoce lub warzywa często łapie się za głowę widząc ceny nawet znacznie wyższe niż jeszcze kilka miesięcy lub rok wcześniej.

Producenci warzyw są w niezbyt komfortowej sytuacji w konfrontacji ze skupami warzyw lub z sieciami handlowymi.

– Warzyw na pewno jest mniej lub tyle samo co rok temu jednak na razie to producenci którzy oddają warzywa czy owoce do przetwórstwa są w zdecydowanie najgorszej sytuacji. Ja mam umowy 1-roczne z odbiorcami ze Skierniewic, Przysuchy czy Majdanu i jestem uzależniony od cen jakie mi narzucą. Wiadomo, że odbiorcami przetworów warzywnych są głównie wielkie sieci handlowe bardzo oporne w podnoszeniu cen ze względu na klientów – dodaje Białczyński.

Pieniądze jakie otrzymuje producent pokazują dużą przepaść pomiędzy kosztami wytworzenia, a ceną jaką ogląda konsument, często także rolnik w marketach.

– Niektóre warzywa już trzymają wysoką cenę – buraki ćwikłowe, pomidory szklarniowe, cebula czy kapusta biała – znacznie droższa niż rok temu. Dobrze, że ceny zbóż są stabilne więc może nie grożą nam znaczne podwyżki cen artykułów spożywczych na j w zimie i na wiosnę. Oby tylko tak zła pogoda nie powtórzyła się w 2018 roku – konkluduje rolnik.

(rpf) Tomasz Kodłubański

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia