SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

15.2°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Jak będzie wyglądać sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny w 2018 roku? fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Jak będzie wyglądać sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny w 2018 roku?

Napisał  Sty 05, 2018

Sytuacja na rynku wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce, od dłuższego czasu nie naprawa optymizmem.

Ceny na rynku krajowym, w dużej mierze uzależnione są od sytuacji, mającej miejsce w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Drastyczne spadki cen żywca wieprzowego w 2017 roku, determinowane były między innymi nadwyżką surowca w pozostałych krajach wspólnoty.

Kolejnym czynnikiem, który powodował destabilizację na rynku wieprzowiny w Polsce był także problem afrykańskiego pomoru świń, ale zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, problem ASF może niebawem przybrać charakter globalny.

Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką rozprzestrzenia się wirus, istnieje pewne prawdopodobieństwo że w 2018 roku może on dotrzeć do Niemiec, co będzie niosło ze sobą ogromne konsekwencje. Rynek niemiecki jest bowiem największym rynkiem wieprzowiny w Europie, a jego zachwianie może odbić się szerokim echem na rynku globalnym.

Pomijając problem afrykańskiego pomoru świń, sytuacja ekonomiczna gospodarstw nastawionych na produkcję trzody chlewnej w krajach Unii Europejskiej, raczej nie ulegnie poprawie, a prawdopodobnie wciąż będzie się pogarszać.

Przewiduje się, że produkcja wieprzowiny w krajach w krajach wspólnoty będzie kształtować się na podobnym poziomie jak w 2017 roku, ale silny kurs euro w stosunku do dolara amerykańskiego będzie pogarszał konkurencyjność unijnej wieprzowiny na rynkach światowych.

KZ-PTCh nie ma wątpliwości, że Unia Europejska dysponuje doskonałą bazą do produkcji wieprzowiny, ale pod znakiem zapytania stawia jej konkurencyjność, jeżeli dalsze kosztowne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska zostaną wprowadzone w życie.

W obliczu możliwych zagrożeń sektora wieprzowiny, pozytywną przesłanką jest fakt, że wydajność produkcji trzody chlewnej w Europie ciągle wzrasta. W ostatniej dekadzie z produkcji ubyło około miliona macior, ale dzięki rosnącemu postępowi produkcyjnemu udaje się to rekompensować, a otrzymywane wyniki są zadowalające.

Szansą dla rynku unijnego jest także fakt, że konsumpcja wieprzowiny w Europie kształtuje się na wysokim poziomie.

(rpf) KP, KZ-PTCh

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail