SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

22.4°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Czy 2017 rok był udany dla rolników fot. Kacper Podlewski

Czy 2017 rok był udany dla rolników

Napisał  Sty 06, 2018

Koniec starego, a początek nowego roku, to zawsze czas podsumowań i pewnych refleksji. 

Czy wszystko poszło po naszej myśli? Czy zrealizowaliśmy nasze cele? A może z powodu różnych, nie zawsze zależnych od nas czynników pojawiły się rzeczy, które mogłyby po prostu wyglądać lepiej?

Rolnictwo jest jednym z działów gospodarki, który w szczególny sposób uzależniony jest od klimatu i warunków pogodowych, a czynniki te w decydującym stopniu rzutują na wyniki osiągane przez gospodarstwa rolne.

Rok 2017 był dla polskich rolników wyjątkowo trudny. Mokra i chłodna wiosna, często połączona z przymrozkami już na samym początku negatywnie odbiła się na uprawach, opóźniając ich rozwój.

Spora część plonów została też zniszczona przez wichury i nawałnice, które przechodziły przez terytorium Polski w okresie letnim, a deszczowa jesień sprawiła, że w wielu gospodarstwach wystąpił ogromny problem z terminowym przeprowadzeniem jesiennych zbiorów i zabiegów agrotechnicznych.

Wielokrotnie otrzymywaliśmy od Was informacje o utrudnionych zbiorach - przede wszystkim kukurydzy, która w niektórych gospodarstwach ciągle znajduje się na polach.

Bez wątpienia sporym problemem okazała się także kwestia afrykańskiego pomoru świń, która w znaczącym stopniu zdestabilizowała rynek wieprzowiny w Polsce.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że właśnie te czynniki w znaczącym stopniu sprawiły, że zdecydowana większość rolników uważa, że rok 2017 w ich gospodarstwach należy ocenić negatywnie - tak wynika z sondy, którą kilka dni temu przeprowadziliśmy na łamach naszego portalu.

63% użytkowników portalu OkiemRolnika.pl, biorących udział w sondzie stwierdziło, że miniony rok nie był udany dla ich gospodarstw.

SONDA CZY 2017 ROK BYŁ UDANY W TWOIM GOSPODARSTWIE PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA

Czy pogoda w 2018 roku będzie bardziej sprzyjać rolnikom? Czas pokaże. Na pewno będzie to czas sporych zmian. Elektroniczne wnioski, zmiany dotyczące VAT-u, czy wejście w życie tzw. „Konstytucji dla rolników” to tylko niektóre z nich.

(rpf) Krzysztof Przepióra

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail