-1.4°C

KIPDiP w obronie interesów polskich rolników i konsumentów fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

KIPDiP w obronie interesów polskich rolników i konsumentów

Napisał  Sty 08, 2018

Po tym jak Polska zrezygnowała ze stosowania formaldehydu (aldehydemu mrówkowego), od kilku dni obowiązuje nowy program dotyczący zwalczania salmonelli w stadach kur niosek.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz uważa, że wprowadzenie nowych przepisów w połączeniu z brakiem możliwości uzyskania przez hodowców odszkodowań w związku z likwidacją stad kur zakażonych wirusem będzie prowadzić do zachwiania sytuacji ekonomicznej gospodarstw i ich bankructw, a także zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego.

Prezes KIPDiP, Piotr Lisiecki poinformował, że Izba podjęła rozmowy z firmami ubezpieczeniowymi, aby nie dopuścić do tego typu sytuacji.

– Po tym, jak minister rolnictwa postanowił pozostawić rolników samym sobie nie mamy innego wyjścia jak tylko spróbować uzyskać dla hodowców możliwie najlepsze warunki komercyjnych ubezpieczeń. Spodziewamy się, że ewentualne objęcie większości producentów jaj wspólnym, grupowym ubezpieczeniem mogłoby obniżyć koszty takiego produktu o nawet 40 procent w porównaniu z samodzielnym poszukiwaniem możliwości ubezpieczenia przez rolników – powiedział prezes Zarządu Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

– Szacujemy, że członkowie Izby odpowiadają za około 65 – 70 proc. podaży jaj w Polsce. Niemniej, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, będziemy pomagać w tej sprawie wszystkim tym, którzy się do nas zgłoszą, nawet producentom pozostającym poza Izbą.

– Nasza inicjatywa ubezpieczeniowa jest więc obroną nie tylko interesów rolników, ale także próbą ochrony konsumentów. Szkoda tylko, że polski rząd zrzucił jeden ze swoich najważniejszych obowiązków na barki izby gospodarczej – podsumował Lisiecki.

(rpf) Krzysztof Przepióra, KIPDiP

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama