SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Precedens na skalę kraju: możliwy zakaz wywozu nawozów naturalnych w weekendy i święta fot. Fotolia.com

Precedens na skalę kraju: możliwy zakaz wywozu nawozów naturalnych w weekendy i święta

Napisał  Sty 09, 2018

Aktualnie rolnicy mogą wywozić nawozy pochodzenia zwierzęcego - obornik, gnojówkę i gnojowicę na pola bez większych ograniczeń. Możliwe jednak, że już wkrótce ulegnie to zmianie.

Na mocy ustawy z dnia 10 lipca 2007 roku o nawozach i nawożeniu, nawozy organiczne i naturalne - płynne i stałe, mogą być stosowane bez przeszkód w terminie od 1 marca do 30 listopada. Wyjątek stanowią tereny OSN.

Tymczasem rada miejska w Strzelcach Opolskich zakazała rolnikom wywozu nawozów naturalnych w weekendy i święta. Nowe prawo czeka na zatwierdzenie przez wojewodę, a jeżeli wejdzie w życie, może być precedensem na skalę krajową.

Szczególnie niezadowoleni z bezpośredniego sąsiedztwa z polami są mieszkańcy Osiedla Piastów Śląskich i to między innymi ich interesem i poprawą warunków życia kierowały się władze miasta, tworząc uchwałę.

Nowe postanowienia zakazują wywozu nawozów naturalnych w odległości mniejszej niż 100 metrów od budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej w niedzielę i święta.

Rolnicy nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw, a Izba Rolnicza w Opolu, apeluje o uchylenie aktu prawnego. Izba argumentuje swoje stanowisko obawami przed pojawieniem się podobnych uchwał na terenie całej Polski, co może doprowadzić do zachwiania produkcji zwierzęcej.

(rpf) Krzysztof Przepióra, Strzelce Opolskie

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail