SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
KZP-PTCh z zastrzeżeniami do projektu dotyczącego zagospodarowania nawozów naturalnych fot. Fotolia.com

KZP-PTCh z zastrzeżeniami do projektu dotyczącego zagospodarowania nawozów naturalnych

Napisał  Sty 10, 2018

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, przedstawił swoje zdanie na temat obowiązku dłuższego przechowywania nawozów naturalnych przez rolników. 

Ministerstwo Środowiska prowadzi obecnie konsultacje społeczne dla projektu „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych”, a KZP-PTCh ma kilka zastrzeżeń z nim związanych.

Związek jest niezadowlony przede wszystkim z pomysłu skrócenia o 15 dni terminu nawożenia gruntów ornych płynnymi nawozami naturalnymi w okresie jesiennym.

Aktualnie na terenach OSN, zabiegi te można wykonywać w okresie od 1 marca do 15 listopada. KZP-PTCh uważa, że w przypadku obfitych opadów deszczu i niesprzyjających warunków pogodowych, tak jak miało to miejsce w 2017 roku, dodatkowe skrócenie terminów nawożenia, będzie skutkować problemami z zagospodarowaniem naturalnych nawozów płynnych.

Producenci twierdzą również, że wymóg przeprowadzenia inwestycji polegających na zwiększeniu możliwości przechowywania płynnych nawozów naturalnych z 4 do 6 miesięcy, również może być trudny do zrealizowania.

Zdaniem KZP-PTCh, wiele gospodarstw posiada zbyt małą rentowność, aby móc zrealizować tego typu inwestycję i nie jest w stanie powiększyć pojemności zbiorników o 33% bez wsparcia finansowego ze strony Skarbu Państwa.

Członkowie związku informują, że nie wywiązanie się rolników z wykonania inwestycji, będzie musiało skutkować zmniejszeniem ilości utrzymywanych zwierząt w gospodarstwie, tak aby dopasować ilość zwierząt do obecnej pojemności zbiorników. To z kolei spowoduje, że będą one generować jeszcze mniejsze dochody, a ich rentowność dodatkowo spadnie.

(rpf) Krzysztof Przepióra, KZP-PTCh

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail