partnerzy portalu

reklama
Turcja zwiększa eksport i rozważa otwarcie granic na import pomidorów fot. Tomasz Kodłubański

Turcja zwiększa eksport i rozważa otwarcie granic na import pomidorów

Napisał  Sty 15, 2018

Rosnące ceny pomidorów na rynku wewnętrznym w Turcji może skutkować otwarciem granic dla importerów tych warzyw w kraju nad Bosforem.

- W poprzednim roku pomidory były importowane do Turcji z tureckiego Cypru, Rumunii oraz z Ukrainy – mówi Elif Bogazit hodowca pomidorów z regionu Antalya. Po bojkocie importu warzyw do Rosji po wprowadzeniu banu na eksport warzyw i owoców do Rosji z krajów unijnych, Rosja otworzyła ponownie granice dla tureckich pomidorów.

W roku 2018 Turcja będzie w stanie wyeksportować na rynek rosyjski, który jeszcze kilka lat temu był ważnym celem sprzedaży tureckich pomidorów 50,000 ton tych warzyw.

- W roku 2016 nasz kraj wyprodukował około 12,6 mln ton pomidorów – dodaje Bogazit. Jednak dla tureckiego konsumenta nie jest szczególnie ważne ile pomidorów wyprodukujemy, ale jaka będzie ich jakość. Jeżeli chodzi o eksport do Rosji, to ze względu na duże wymagania jakościowe tylko pomidory klasy premium mogą być wysyłane na rynek rosyjski.

Problemem dla producentów i eksporterów pomidorów w Turcji jest brak dobrego systemu kontroli jakości na rynku krajowym. Z tego względu gorszej jakości pomidory będzie łatwiej sprzedawać na rynku wewnętrznym.

- Obecnie Turcja eksportuje pomidory wyprodukowane głównie w prowincji Antalya. Firmy z naszego kraju wysyłają je do ponad 30 krajów, w tym do krajów azjatyckich, na Bałkany, do Rumunii oraz na Ukrainę i na Białoruś – konkluduje plantator. 

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama reklama reklama reklama
reklama