fbpx
Hiszpania wspomoże Polskę w walce z ASF? fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Hiszpania wspomoże Polskę w walce z ASF?

Napisał  Sty 25, 2018

Hiszpania jest krajem, który posiada duże doświadczenie w walce z afrykańskim pomorem świń. Pierwszy przypadek ASF rozpoznano tam w 1960 roku i od tego czasu opracowano szereg metod, które mogą okazać się pomocne w eliminacji wirusa.

Problem ASF był jednym z przewodnich tematów podczas środowego spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztofa Jurgiela z hiszpańską minister rolnictwa, rybołówstwa, wyżywienia i ochrony środowiska.

Isabel Garcia Tejerina zapowiedziała, że Hiszpania jest otwarta na współpracę z Polską i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z eliminacją choroby.

– W Hiszpanii bardzo długo trwała walka z afrykańskim pomorem świń. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie oraz laboratorium referencyjne i tymi doświadczeniami chętnie dzielimy się z naszymi polskimi partnerami – poinformowała hiszpańska minister.

Na mocy współpracy między krajami, do Hiszpanii uda się delegacja weterynarzy, która będzie wdrażana w program zwalczania ASF, który realizowany był w kraju z Półwyspu Iberyjskiego. Ponadto w lutym Polska zamierza zorganizować konferencję państw Europy Środkowo-Wschodniej na temat przeciwdziałania skutkom choroby.

Oprócz tematu afrykańskiego pomoru świń dyskutowano także na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

(rpf) Krzysztof Przepióra, MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj