logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Ceny świń w dalszym ciągu pną się w górę fot. Paweł Pąk

Ceny świń w dalszym ciągu pną się w górę

Napisał  Lut 16, 2018

Sytuacja cenowa na rynku wieprzowiny wreszcie daje powody do umiarkowanego optymizmu. Po okresie nieustannych obniżek, koniunktura odwróciła się, a kończący się tydzień przyniósł kolejną podwyżkę cen.

W Unii Europejskiej można zaobserwować wzmożone zapotrzebowanie na mięso wieprzowe, a w tym momencie popyt zdecydowanie przewyższa wielkość podaży, dlatego ceny świń pną się w górę. Już w minionym tygodniu podwyżki cen w Niemczech wyraźnie stymulowały wzrost cen świń w innych krajach - Holandii, Belgii, Austrii, Francji, Hiszpanii, gdzie trend ten został zachowany. Ponadto podwyżki widoczne są także w Danii i Wielkiej Brytanii.

Po wzroście stawek o 7 eurocentów w minionym tygodniu, tym razem na niemieckiej giełdzie VEZG, tuczniki wbc w klasie E zanotowały wzrost o kolejne 6 eurocentów i obecnie wyceniane są na 1.46 euro/kg.

Trzeci z rzędu wzrost ceny tuczników w Niemczech na pewno znajdzie odzwierciedlenie w stawkach płaconych w Polsce, gdzie także zaczyna brakować surowca.

Przy szybko rosnących cenach handel obawia się mniejszych obrotów. Podwyżki cen sprawiają, że producenci świń przesuwają sprzedaż tuczników na kolejne tygodnie, podczas gdy zakłady mięsne z kolei ograniczają uboje, aby nie windować ceny do góry. 

(rpf) Krzysztof Przepióra

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia